Patrick Duffy: “Dallas”ta Bobby Ewing rolüyle televizyon tarihine geçti.

Bakec

New member
80'li yıllarda “Dallas” dizisindeki Bobby Ewing rolüyle dünya çapında tanındı. Patrick Duffy 17 Mart'ta 75. yaş gününü kutluyor.

O her zaman böyleydi. Güzel olan, dost canlısı olan, sevgi dolu olan. Filmde de gerçek hayatta da böyleydi. Ve bugüne kadar da öyle kaldı. Efsanevi entrika dizisi Dallas'ın iyi adamı Patrick Duffy, 17 Mart'ta 75 yaşında olacak.

Patrick Duffy: Sonsuza kadar ve sonsuza kadar Bobby Ewing

Gençlerin artık onun adıyla pek bir şey yapamayacakları olabilir. En azından Patrick Duffy'nin 1978'den serinin 1991'deki sonuna kadar canlandırdığı film karakteri Bobby Ewing kadar değil. Bu Bobby Ewing, ikonik kötü adam JR Ewing'in her zaman iyi olmaya çalışan hoş, sevimli küçük kardeşiydi. Alaycı bir gülümseme ve şeytani numaralarla Bobby'den yararlanın.

Bu sıcak kalpli Bobby Ewing, Patrick Duffy'yi Hollywood'un ve dolayısıyla dünyanın en ünlü aktörlerinden biri yaptı. Ancak onun önünde Larry Hagman'ın (1931-2012) canlandırdığı kötü adam JR Ewing vardı. İki film karakteri JR ve Bobby anlaşmazlığa düşerken, Duffy ve Hagman'ın son derece yakın bir dostluğu vardı.

“Dallas” filminin çekimleri sırasında onlarca yıldır her öğle yemeğinde bir veya iki bardak şampanya içme ritüeli vardı. Öğleden sonra ve akşam da bir içki daha vardı. Hagman çekimler sırasında “her gün beş şişe şampanya içtiğini” söyledi ama ben hiç sarhoş olmadım. Öte yandan iyi kalpli Duffy, on saatlik iş gününe yayılan yalnızca üç içki içebildi.

Duşta TV'nin yeniden doğuşu

İzleyicilerin büyük beğenisini kazanan “Dallas”, daha önce nispeten başarılı bilim kurgu dizisi “The Man from Atlantis”te başrol oynayan Patrick Duffy'yi yorgunluğun eşiğine getirdi. Yedi yıl süren “Dallas”tan sonra çıkmak istedi, bu yüzden senaristler 1985'te filmin sekizinci sezonunun sonunda onun ölümünü sahnelediler: Bobby Ewing, kıskanç yengesi Katherine tarafından ezilir ve 1985'te ölür. hastaneye kaldırılır ve defnedilir.

Pek çok TV izleyicisi (diziyi yalnızca Almanya'da 18 milyona yakın kişi izledi) Bobby'nin ölümünü hiç de komik bulmadı. Dürüst gönül yarası Bobby olmadan reytingler düştü. Patrick Duffy'nin Hollywood'daki solo kariyeri pek de gelişmemişken, JR oyuncusu Larry Hagman'ın aklına kurtarıcı bir fikir geldi: Bobby'yi yeniden diriltmeliler…

Bobby'siz 31 “Dallas” bölümü arasının ardından, dokuzuncu sezonun sonunda aniden geri döndü: Bir yıldan fazla bir süre önce filme gömülen Bobby, duşta neşeyle duruyordu ve şöyle diyordu: “Günaydın. “

Artık başka bir yerde evli olan boşanmış karısı Pamela (Victoria President, 74), Bobby'yi çıplak görmekten mutlu oldu ve kekeledi: “Korkunç bir rüya gördüm.” Sonra Bobby: “Bitti. Hiçbir şey olmadı.” Pam (ve milyonlarca izleyicisiyle birlikte) sadece sevdiği eski sevgilisinin ölümünü hayal etmişti.

Günümüzde ana karakterlerden birinin bu kadar yumuşak bir şekilde yeniden canlanması, serinin son sonu anlamına geliyordu, ancak o zamanlar izleyiciler yeniden dirilen Bobby'yi minnettarlıkla karşıladı ve reytingler yeniden yükseldi.

“Dallas”tan Sonra Hayat

Patrick Duffy'nin geri dönüşü için tek bir şartı vardı: “Dallas”ın ardından kendisi için özel olarak hazırlanan yeni bir dizide başrol oynaması gerekiyordu. Şöyle oldu: “Dallas”, 14 sezon ve 357 bölümle 1991'de sona erdiğinde, “A Strong Family” adlı aile komedisinde Duffy, dul bir kadınla evlenen ayrılmış bir babayı (Suzanne Somers, 1946-2023) canlandırdı. Her ikisi de evliliğe üç genç çocuk getirdi. Dizi 1998 yılına kadar yedi sezon boyunca yayınlandı.

Daha sonra çok sayıda konuk oyuncu olarak yer aldı, ABD'deki “Zengin ve Güzel” adlı pembe dizide ve başarılı “İsveç'e Hoş Geldiniz” dizisinde rol aldı, ancak “Dallas” gibi büyük bir başarı artık gelmeyecekti. İşte bu yüzden 2012'de ABD'li kablolu yayın kanalı TNT, Larry Hagman ve Patrick Duffy gibi eski yıldızların yer aldığı “Dallas”ı yeniden sahneye koydu, ancak üç sezon ve 40 bölümden sonra nihayet bitti.

Kazanan gülümsemeye sahip sevimli oyuncu çoktan geri çekilmişti. 1974'ten beri evli olduğu eski balerin Carlyn Rosser (1939-2017) eşi ve iki oğluyla birlikte 1990'lı yılların ortalarından itibaren Oregon eyaletindeki bir çiftlikte yaşıyor. Budistler meyve ve sebze yetiştiriyor ve kırsal kesimdeki gösterişsiz yaşamı seviyordu.

Hollywood'daki meslektaşlarına sık sık kendisinin artık bir çiftçi olduğunu ve çiftliğinde her zaman yapacak bir şeyler olduğunu söylerdi: “Kablo döşemek, kesmek, boyamak: Her şeyi kendim yapıyorum. Sonuçta, oyuncu olarak kariyerimden önce ben aynı zamanda marangoz.”

Röportajlarda Duffy her zaman “Dallas Bobby” ile olan bağlantısına dikkat çekti: “Keşke onun parası bende olsaydı. Ama bunun dışında birbirimize çok benziyoruz. Ben bir aile babasıyım, karım için iyi bir koca ve iyi bir koca olmaya çalışıyorum.” onun iki oğlum olmasını diliyorum.”

Şiddetli bir kader darbesinden sonra yeni aşık oldum

Ancak gerçek hayat her zaman bu kadar dengeli değildi. Duffy'nin arkasında ciddi kader darbeleri var. 1986'da her iki ebeveyni de Boulders, Montana'daki restoranlarında iki genç tarafından saldırıya uğradı ve öldürüldü; 2012'de en yakın arkadaşı Larry Hagman öldü ve 2017'de karısı Carlyn Rosser, 43 yıllık evliliğin ardından tedavisi olmayan pankreas kanserine yenik düştü.

Karısının ölümü Patrick Duffy'yi çok etkiledi. Tamamen çiftliğine çekildi. Sonra korona salgını ve onunla birlikte yeni mutluluklar geldi. Duffy, izolasyonu sırasında aktris Linda Purl ile bir grup sohbetinde tanıştı ve daha sonra İngiliz TV programı “This Morning”de açıkladığı gibi, “Zoom aracılığıyla iki veya üç saat” boyunca her akşam telefonda konuştular.

İrlanda ulusal günü

Kraliyet ailesini ve bir “Dallas” yıldızını kutluyoruz – Aziz Patrick Günü tüm dünyada eğlencelidir

Bu, ikisi birbiriyle gerçekten tanışmadan neredeyse dört ay boyunca devam etti. Bir akşam Patrick Linda'ya şöyle dedi: “Yarın görüşürüz, seni seviyorum!” Daha sonra arabasını yükledi, 23 saat sürdü ve ertesi akşam onun kapısının önündeydi. “O zamandan beri ayrılmadık.”

Patrick Duffy, merhum eşinin de onun mutluluğundan keyif almasının dileği olduğuna inanıyor: “Eğer size bir şans verilirse, sizin için uygunsa onu değerlendirin.”

SpotOnHaberler

#Konular