Pellegrini Slovakya'nın yeni cumhurbaşkanı oldu – Ukrayna yanlısı aday kaybetti

Bakec

New member

Pellegrini Slovakya'nın yeni cumhurbaşkanı oldu – Ukrayna yanlısı aday kaybetti

Pellegrini Cumartesi günü Rovinka'da oyunu kullanacak

© AFP

Slovakya'da popülist parlamento başkanı Peter Pellegrini, neredeyse tüm oyların Batı yanlısı diplomat Ivan Korcok'un aleyhinde sayılmasının ardından başkanlık için yapılan ikinci tur seçimi kazandı. Ukrayna'nın Rusya ile barış görüşmelerine hazır olması çağrısında bulunan Pellegrini, Cumartesi günkü ikinci tur seçimlerdeki başarısının ardından “Slovakya'nın savaştan değil barıştan yana kalmasını sağlayacağını” söyledi.

Slovakya istatistik ofisinin Pazar gecesi rakamlarına göre Pellegrini, oy pusulalarının yüzde 99,8'ini saydıktan sonra yüzde 53,20'lik bir oy payı aldı. 5,4 milyon nüfuslu ülkede seçmen katılımı yüzde 61 oldu. İlk bilgilere göre Korçok, Cumartesi günkü seçimde yüzde 46,80 oyla mağlup oldu. Uzmanlar daha da yakın bir yarış bekliyordu.

Korcok destekçilerine “Seçimin galibi Peter Pellegrini'yi tebrik ediyorum” dedi. Aynı zamanda seçim kampanyasını da “şeffaf olmadığı” gerekçesiyle eleştirdi. Kaybeden aday, rakibini “Nefret yayarak Slovak Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanı olmanın mümkün olduğu kanıtlandı” diye eleştirdi. “Seçim kampanyası beni savaş adayı yaparak da kazanılabilir.”

Pellegrini'nin müttefiki olan Rusya dostu hükümet başkanı Robert Fico, ikinci tur seçimler öncesinde yayınladığı Haberda Korcok'u Ukrayna savaşına yönelik tutumu nedeniyle “savaş çığırtkanı” olarak eleştirmişti. Ancak Başbakan Pellegrini'yi “barışın değerini bilen ılımlı bir aday” olarak övdü.

Pellegrini'nin Fico ile ittifakına ilişkin Korcok, yeni başkanın “bağımsız olacağını ve emirlere göre değil, kendi inançlarına göre hareket edeceğini” vurguladı.

Pellegrini seçim zaferini “büyük memnuniyet” olarak nitelendirdi. Destekçilerine “Slovakya'nın ulusal çıkarlarını temsil eden bir başkan olmak istiyorum” dedi.

Fico'nun Smer-SD partisi, Pellegrini'nin Hlas-SD partisi ve küçük aşırı sağcı grup SNS Ekim ayından bu yana hükümette bulunuyor. Koalisyon Ukrayna'ya askeri yardımı askıya aldı.

Ukrayna kursu önemli bir seçim kampanyası konusuydu. Pellegrini, ikinci tur seçimlerden önce AFP'ye verdiği demeçte, Slovak siyasetçilerin Ukrayna'daki savaşın devam etmesi mi yoksa barış görüşmelerinin zamanının mı geldiği konusunda ikiye bölündüğünü söyledi. “Ben ikincisine aitim” diye ekledi. Müttefiki Fico, Ukrayna'nın egemenliğini bile sorguladı.

Pellegrini, Fico'nun liderliği altındaki önceki hükümetlerde zaten bakanlık görevlerinde bulunmuştu. 2018 yılında araştırmacı gazeteci Jan Kuciak'ın öldürülmesi ve yasaklanması sonucunda Fico'nun istifasının ardından Pellegrini onun yerine hükümet başkanı oldu ve 2020 yılına kadar bu görevi sürdürdü.

Slovakya sınırındaki Ukrayna'nın sadık bir destekçisi olan Korcok, bağımsız aday olarak yarıştı. Ancak 60 yaşındaki oyuncu muhalefet partileri tarafından da desteklendi. Korcok gibi Ukrayna taraftarı olan görevdeki liberal Devlet Başkanı Zuzana Caputova bir daha aday olmadı.

Mart ayı sonunda yapılan ilk tur oylamada Korcok yüzde 42 oy alarak önde olurken, Pellegrini yüzde 37 civarında oy aldı. Pellegrini gibi Rusya yanlısı bir çizgiyi temsil eden Stefan Harabin yüzde on iki oyla üçüncü oldu.

Cumartesi günü yapılan ikinci tur seçimlerde oyunu kullanan Pellegrini, oylamanın “dış politikanın gelecekteki yönü ile ilgili olmadığı” güvencesini verdi. Ana dilinin yanı sıra Almanca, İngilizce ve Rusça da konuşan 48 yaşındaki kişi, Slovakya'nın “AB ve NATO'nun güçlü bir üyesi” olmaya devam edeceğini söyledi.

Slovakya'nın siyasi sisteminde cumhurbaşkanı uluslararası anlaşmaları onaylıyor, yüksek rütbeli yargıçları atıyor ve silahlı kuvvetlerin başkomutanı oluyor. Parlamentonun çıkardığı yasaları da veto edebilir. Pellegrini'nin yemin töreninin 15 Haziran'da yapılması planlanıyor.

AFP

#Konular