Rus İstilası: Habeck: Askeri saldırılardan da kendimizi korumalıyız

Bakec

New member
Şansölye Yardımcısı, Rus saldırganlığının oluşturduğu tehdide hazırlık yapmamanın saflık olacağını söylüyor. Ve şunu vurguluyor: Putin durdurulmazsa durmayacak.”

Şansölye Yardımcısı Robert Habeck'in (Yeşiller), Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlık savaşının hızlı ve barışçıl bir şekilde sona ermesine dair hiçbir umudu yok. X platformunda (eski adıyla Twitter) yayınlanan bir Haberda “Barışı özlüyoruz. Evet. Ancak dürüst ve acı cevap şu: Aksini istesek bile muhtemelen hızlı ve iyi bir son olmayacak” dedi. . Paskalya tatili amacıyla.

Rusya'nın saldırganlığını göz önünde bulundurarak şunları vurguladı: “Tehdit durumuna hazırlıklı olmalıyız. Aksi takdirde her şey saflık olur.” Bu nedenle Almanya'ya kendi güvenliğine daha fazla yatırım yapması tavsiye ediliyor. “Biz, Almanya ve Avrupa Birliği olarak, askeri saldırılara karşı da dahil olmak üzere kendimizi her şekilde korumalıyız.”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'ya karşı savaşı, Avrupa'nın 1945'ten bu yana yaşadığı en kanlı savaş. “Her gün bir ölüm günüdür ve ufukta bir son yoktur. Tam tersine, Putin'in Rusya'sı tamamen savaş ekonomisine geçiyor ve kitlesel olarak artıyor.” silah üretimi” dedi aynı zamanda ekonomi bakanı olan Habeck. Son haftalarda Almanya'da Ukrayna'ya verilen desteğin türü ve kapsamı konusunda “bazen acı, bazen de incitici” tartışmalar yaşandı. Paskalya için hazırladığı Haberyla tartışmaları çözümlemeye ve kendi bakış açısıyla değerlendirmeye çalışmak istedi.

Habeck, “Başlangıçta Ukrayna'ya silah sağlanması lehinde konuştum ve şimdi de onları daha fazla ve ek askeri malzemeyle desteklemeye devam etmemizi savunuyorum” dedi. Ancak kendisi, temel ahlaki nedenler veya dini inançlar nedeniyle Ukrayna'ya silah teslimatı konusunda kendisinden farklı bir sonuca varan görüşe saygı duyuyor. “Ayrıca insanların savaşın tırmanmasından korktuğunu da çok iyi anlıyorum. Ben de endişeleniyorum.” Sorun, bu tehdide karşı koymak için nasıl bir tutum ve hangi eylemlerin gerekli olduğudur. Hükümetin bu konuyla sürekli ilgilenmesi gerekiyor.

Trafik ışığı anlaşmazlığı: Habeck ılımlılık çağrısında bulundu

Habeck daha önce de tartışmada trafik ışığı koalisyonunun ılımlı olması yönünde çağrıda bulunmuştu. Ekonomi bakanı Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung'a şöyle konuştu: “Eğer şimdi nasıl yardım edeceğimizi ve Toros seyir füzesini teslim edip edemeyeceğimizi tartışırsak, Putin arkasına yaslanabilir. Bu yapabileceğimiz en aptalca şey olur.”

FDP ve Yeşiller'in aksine Şansölye Olaf Scholz (SPD) Boğa burcuna geçiş teklifini kesinlikle reddediyor. SPD parlamento grubu lideri Rolf Mützenich'in Ukrayna'daki savaşın dondurulması yönündeki açıklaması da diğer iki koalisyon ortağının eleştirilerine yol açtı. Habeck, “Birbirimizin barışı tehlikeye attığından şüphelenmemeliyiz. Barışı tehlikeye atan kişi Putin'dir” dedi. “Bu savaşta ölenler Putin'in ölenleridir. Hiç kimse bu durumdan çıkar sağlamamalı ve biz de bu durumdan yararlanmayı düşünmemeliyiz.”

Boğa burcundaki anlaşmazlığın devam edip etmeyeceği sorulduğunda ise eninde sonunda Federal Güvenlik Konseyi'nin karar vereceğini ve oybirliğinin gerekli olduğunu söyledi. “Eğer bu eksikse, yerine getiremeyiz. Bu arada, bazen farklı sonuçlara varsam bile, Şansölye'nin iddia ettiği dengeleme eyleminin kesinlikle doğru olduğunu düşünüyorum.” Boğa burcundaki anlaşmazlık, diğer birçok noktanın da aynı fikirde olduğu gerçeğini gölgelememelidir.

Yeşil siyasetçi Ukrayna'ya destek konusunda anlayış çağrısında bulundu. Bunu kendi çıkarınız için yapıyorsunuz. “Putin sadece emperyalist Büyük Rusya İmparatorluğu adına Ukrayna'yı işgal etmek istemiyor, aynı zamanda liberal demokrasiyi Ukrayna'nın ötesinde istikrarsızlaştırmak istiyor. Putin durdurulmazsa durmayacak.”

Baerbock: Kamuoyunda tartışma bizi hiçbir yere götürmez

Bu arada Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, kamuoyunda Boğa burcu tartışmasının devam etmemesi konusunda uyardı. Funke medya grubunun Yeşil politikacısı, “Boğa burcu hakkında geniş kapsamlı yorumlarda bulundum ve Boğa burcuna ilişkin kamuoyunda devam eden tartışmanın bizi bir adım daha ileri götüreceğine inanmıyorum” dedi. Rus savaş propagandasının bir kısmı Batı demokrasilerini bölme ve istikrarsızlaştırma amacına hizmet ediyor. “Buna izin veremeyiz. Bu, özellikle şu anda Avrupa veya Almanya'daki eyalet seçimleri öncesinde olduğu gibi seçimlerle karşı karşıya olduğumuz zamanlarda geçerli.”

Merz Ukrayna'nın yenilgisi konusunda uyardı

CDU lideri Friedrich Merz, Ukrayna'nın yenilgisinin giderek muhtemel olduğuna inanıyor. “Tam olarak bunun gerçekleşmesi tehlikesi artıyor. Merz, Welt am Sonntag'a “Ukrayna'daki gelişmeleri artan endişeyle görüyorum” dedi. Beklentilerin aksine Rusya henüz savaş hedeflerine ulaşamadı. “Fakat: Rusya artık ekonomisinin tamamını bir savaş ekonomisine dönüştürdü ve mevcut gereksinimlerin çok üzerinde silah ve mühimmat üretiyor. Bu, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşta kullanılandan çok daha fazla miktarda, çok daha fazla yeniden silahlandığı anlamına geliyor.”

Merz, Toros seyir füzelerinin olası teslimatının önemini bir kez daha vurguladı. Muhalefet lideri, “Toros seyir füzeleri mucize bir silah değil. Ancak onlarla birlikte Ukrayna, Rus ordusunun ikmal hatlarını ciddi şekilde etkileyebilir” dedi. Bu, Ukrayna'nın başarılı bir şekilde kendini savunması açısından büyük önem taşıyor.

dpa

#Konular