Rusya: Putin, Navalny'yi değiştirme planlarını doğruladı

Bakec

New member
Rusya
Putin, Navalny'yi değiştirme planlarını doğruladı

Göstericiler, Bonn'daki Rusya Başkonsolosluğu'nun önünde merhum Alexei Navalny'nin portresinin bulunduğu bir pankart taşıyor. Fotoğraf

© Thomas Banneyer/dpa

“Bay Navalny'ye göre o artık hayatta değil”: Putin, ölümünden önce Kremlin'in önde gelen eleştirmeninin yerine başka birinin geçmesini kabul ettiğini iddia ediyor. Navalny'nin sırdaşları bu açıklamayı “alaycı” olarak nitelendiriyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Pazar günü ilk kez, şu anda ölen Kremlin eleştirmeni Alexei Navalny'nin değiştirilmesi gerektiğini resmen doğruladı. Putin, cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmasının ardından Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, Batı'da hapsedilen Rusların takasına zaten rıza verdiğini söyledi. Putin'in “Bay Navalny'ye gelince, o artık hayatta değil” dediği kaydedildi. “Bu üzücü bir olay.”

Putin, Navalny'nin ölümüyle ilgili olarak “Ne yazık ki olan oldu” diye devam etti. “Ama olur, bu konuda yapabileceğin hiçbir şey yok, hayat bu.”

Navalny'nin uzun süredir sırdaşı olan Leonid Volkov, Kremlin rakibinin ölümünden bir ay sonra Putin'in açıklamasını “alaycı” olarak nitelendirdi. Navalny'nin adını ilk kez söyleyen Putin, aslında yerine başkası geçmesin diye rakibini öldürdü. Putin'i, yakında patlayacak olan “kan emen bir böcek” olarak tanımladı.

Ölüm koşulları belirsizliğini koruyor

Uzun bir hapis cezasına çarptırılan Kremlin eleştirmeni Navalny, Şubat ortasında Sibirya'daki bir esir kampında hayatını kaybetti. Ölümünün koşulları bugüne kadar hala belirsiz. Yetkililer, Putin'i en sert şekilde eleştiren kişinin buzlu hapishane avlusunu gezerken bayıldığını söylüyor. Canlandırma girişimleri başarısız oldu. Dul eşi Yulia Navalnaya, kocasının kampta öldürüldüğüne inanıyor.

Navalny'nin ölümünden kısa bir süre sonra, sırdaşları onun aslında Almanya'da hapsedilen sözde Tiergarten katiliyle takas edilmesi gerektiği yönünde bilgi aldı. Buna göre Aralık 2021'de Almanya'da mahkum edilen Vadim K.'nin, Navalny ve ismi açıklanmayan iki Amerikalı karşılığında Rusya'ya iade edilmesi gerekiyordu. Şubat ayının başında Kremlin şefi Vladimir Putin'e de benzer bir teklifin yapıldığı söylendi.

Putin: Dünya savaşıyla ilgilenmiyorum

Putin, Rusya ile Batı, özellikle de NATO arasındaki gerilimi karanlık bir ışıkta resmetti. Kremlin şefi, NATO ile kapsamlı bir çatışmanın göz ardı edilemeyeceğini ve bu durumda dünyanın üçüncü dünya savaşından yalnızca bir adım uzakta olacağını söyledi. Putin'in devlet kurumu Tass'a yaptığı açıklamada, “Kimsenin bununla ilgilenmesinin pek olası olmadığını düşünüyorum.” dedi.

Putin'e göre, NATO üyesi ülkelerden çok sayıda asker halihazırda Ukrayna'da konuşlanmış durumda. “Bunu zaten biliyoruz” dedi. Fransızca ve İngilizce zaten duyuldu. Putin, “Bu özellikle onlar için iyi bir şey değil, çünkü orada çok sayıda kişi ölüyor” dedi ve bu iddiayı destekleyecek herhangi bir kanıt sunmadı.

dpa

#Konular