Sanat, FilipinoFinding topluluğunda ortak dil aracılığıyla ilk dersleri sunuyor – Sanat Gazette

Zoe

New member
Gabrielle Grant Eylül ayında kendine, kış tatiline kadar Tagalog'daki annesiyle sohbet edebilme yönünde bir hedef belirledi; o zamanlar bu çok yüksek bir hedefti. Sanat son sınıf öğrencisi, annesinin memleketinin ana dillerinden birinde yalnızca birkaç ifadeyi bilerek İlköğretim Filipince 1'e (Tagalogca) kaydolmuştu; bunlardan biri “Mutlu Noeller”di.

Ancak Şükran Günü'nde Grant kendini Connecticut'taki evlerinde annesiyle otururken, telefonunda kayda basarken ve Filipinler'den ABD'ye taşınma deneyimini, her ülkede neyi sevip neyi sevmediğini ve açıklamalarını Tagalog dilinde sorarken buldu. onun günlük aktivitelerinden.

Grant, “Annemle ana dilinde konuşabilmek çok özel” dedi. “Annemle konuşurken kullandığım dil çok karmaşık değil ama onu anlayabiliyorum ve onunla basit bir konuşma yapabiliyorum, karşımdaki kişinin nasıl olduğunu, belirli bir konuda ne yaptığını sorabiliyorum. gün.”

Sanat'da ilk kez sonbaharda Filipince dil kursları açıldı. Temeli Tagalogca olan ve diğer ana dillerle zenginleştirilen Filipince, 100'den fazla dilin konuşulduğu 7.000'den fazla adadan oluşan ülkenin ortak dilidir. Başlangıç ve orta dersler ilk yarıyılda okutulmuş olup, bahar dönemi için ileri seviye eklenmiştir.

Leydi Aileen Orsal, temel iletişime odaklanan Temel Filipince 1 (Tagalogca) dersi veriyor.

Filipinler'in Cavite bölgesinde büyüyen ve Sanat'a gelmeden önce Northern Illinois University ve Cavite State University'de ders veren Öğretmen Lady Aileen Orsal, Sanat'da yeni dil olanaklarını öğreten kişi olmaktan heyecan duyduğunu söyledi.

Orsal, “Gerçekten sadece Sanat'a ve öğrencilere değil, aynı zamanda ABD'de en çok konuşulan dillerden biri olan dilin değerini de vurguladığına inanıyorum” dedi. “Filipinler'deki Filipinliler için bile ulusal dilimizin değerini pekiştiriyor. Aynı zamanda denizaşırı Filipinli işçilerin, göçmenlerin ve dünyada büyüyen Filipin diasporasının katkısını da kabul ediyor.”

Öğrencilerin hitap ettiği Orsal yemek yedi, Ablası veya arkadaşını kastederek, dilin iletişim ve kimlik açısından önemini vurgulamaya çalıştığını söyledi.

Orsal, “Dil yalnızca insanlarla konuşmak için kullandığınız bir şey değildir” dedi. “Bu sosyal; bu kültüreldir; ve bu birisi için dönüştürücü olabilir.

Bu sonbaharda başlangıç kursuna katılan öğrencilerin çoğu, dile farklı derecelerde maruz kalan Filipinli veya Filipinli Amerikalı ailelerde büyüdü.

Bu sonbaharda orta sınıfı tamamlayan ikinci sınıf öğrencisi Laurinne Eugenio, ailesi ABD'ye göç ettiğinde 12 yaşına kadar Filipinler'de doğup büyüdü. Ailesiyle Tagalogca konuşmasına rağmen, okul dışında pratik yapmak ve öğrenmek için pek fazla fırsatı yoktu. Ev.

Eugenio, “Dili oldukça iyi anlayabiliyordum ama asıl zorlandığım yer konuşma kısmıydı” diye açıkladı. “Tagalogca ve İngilizceye benzeyen 'Taglish' konuşmaya alışkınım. Bir kelimenin eşanlamlısını bulacak kadar derin düşünmek yerine, sadece İngilizce veya Taglish versiyonuna başvururdum.”

Orsal'ın başlangıç sınıfı temel iletişime, kendini ve başkalarını tanıtmaya, hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyleri tartışmaya ve yön vermeye odaklanır. Bir aktivitede sınıf Sanat Yard'a çıktı ve sırayla tur rehberi ve turist gibi davranarak geçtikleri çeşitli yerleri anlattı.

“Dil yalnızca insanlarla konuşmak için kullandığınız bir şey değildir. Bu sosyaldir; bu kültüreldir; ve bu birisi için dönüştürücü olabilir.

Leydi Aileen Orsal, eğitmen
Orta sınıfta öğrenciler okuma ve yazmayı daha derinlemesine inceler, haber makalelerine bakar ve fikirlerini paylaşırlar. Bu kışki son projesi için Eugenio, Filipinler'in İspanyol Sömürge döneminde yazılan ve Filipinli lise öğrencileri tarafından sıklıkla okunan José Rizal'in “Noli Me Tángere” (“Dokunma Bana”) kitabının çizgi roman versiyonunu okuyup tercüme etti. .

Eugenio, “Avukat olmak istiyorum ve bu kursa olan bağlılığımın devam etmesi sayesinde mesleğim aracılığıyla karşılaştığım Filipinlilerle tam olarak iletişim kurabileceğimi umuyorum” dedi. “Birini İngilizcenin ötesinde anlamak ve onu dilimizin yardımıyla tanımak çok önemli bir beceri.”

Orsal, aile kültürleri ve gelenekleri Filipinler'in farklı bölgelerine dayanan öğrencileriyle konuşarak da çok şey öğrendiğini söylüyor.

Orsal, “7.000'den fazla adadan oluşan, çok çeşitliliğe sahip bir ülkeden söz eden, çeşitliliğe sahip bir sınıf, dolayısıyla pek çok şey oluyor” dedi. “Fakat bunun ortasında pratik yapabileceklerini umduğumuz dilin kullanımı var.”

Güney Asya Araştırmaları Departmanı'nda yer alan Filipin dili eğitmeni pozisyonu, dilin her zaman Sanat'da öğretilmesini sağlayan bir hediye ile mümkün kılınan bir bağış yoluyla finanse edilmektedir. Filipinli, Bahasa Endonezyalısı ve Taylandlı için bu yıl eğitmenlik pozisyonlarının başlatılması, Sanat Üniversitesi Asya Merkezi'nin Güneydoğu Asya çalışmaları alanındaki teklifleri genişletmeye yönelik daha büyük bir girişiminin bir parçası.

Asya Merkezi William Fung Direktörü James Robson, “Bunu yapmanın gerçekten zamanı geldi” dedi. “Endonezya, Filipinler, Singapur, Tayland ve Vietnam'da dünyanın en hızlı büyüyen önemli ekonomilerinden bazılarına sahibiz. Ekonomik başarınız var ama aynı zamanda bu bölgede önemli jeopolitik kaygılarınız da var ve burası aynı zamanda dünyada iklim değişikliğinin etkilerine özellikle maruz kalacak bölgelerden biri.”

Eleanor Wikstrom '24, kampüste Filipince dili eğitimini savunan öğrencilerden biriydi. Programa desteğini göstermek için “doğru zamanda doğru yerde” olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Bu sonbaharda başlangıç kursuna katıldı.

Wikstrom, “Sanat çok prestijli bir üniversite olduğundan, yollarının Filipinli ve Filipinli Amerikalı topluluk üyelerine daha fazla açılmasını sağlamak için elimizden geleni yapma sorumluluğumuz var” dedi. “Filipinli gibi bir şey Sanat'da teklif edilirse, kampüsün çok ötesine uzanan dalgalı etkileri olur.”

Öğrencilerin çoğu için kurs, bir dil kredisinden daha fazlasıydı; topluluk oluşturmalarına ve kendi kimlikleriyle yeniden bağlantı kurmalarına yardımcı oldu. Çoğu aynı zamanda Sanat Lisans Filipin Forumu'nun üyesidir ve konuşma becerilerini geliştirmek için Cuma akşamları Filipince dil masasına katılır.

“Büyürken takılabileceğim çok fazla Filipinli arkadaş grubum olmadı. Etrafımda olan tek Filipinli kişi annemdi. Grant, “Bu arkadaş topluluğunun kampüste olması gerçekten çok güzel” dedi. “Onların yanında çok rahat hissediyorum. Evde gibi hissettiriyor. Ve dili pratik edip kültür hakkında daha fazla şey öğreniyorum.”

Orsal, öğrencilerin olumlu tepkisinin memnuniyet verici olduğunu söyledi.

“Bir öğretmen olarak sınıfın ve sınıf gerekliliklerinin ötesine geçmek ve bir öğrencinin kendisini dil, kültür ve kimliğiyle gurur duyarak başkalarını güçlendirebilen küresel bir Filipinli olarak görmesine yardımcı olmak benim için bir mutluluk. ” dedi Orsal.