Sanat, Smithsonian ödülü olan Siyah Film Projesi'ni duyurdu – Sanat Gazette

Zoe

New member
Sanat Üniversitesi bugün, Profesör Henry Louis Gates Jr.'ın yönetmenliğini üstleneceği Siyah Film Projesi'nin kurulduğunu duyurdu.

Yeni oluşturulan girişim, Siyahi tarihine ve kültürüne odaklanan tüm film yapımcılarını desteklemek üzere tasarlandı ve hem anlatı hem de belgesel projelerini destekleyecek. Sergi, Sanat Sanat, Film ve Görsel Çalışmalar Departmanı (AFVS) ortaklığıyla Hutchins Center'da gerçekleştirilecek.

“Siyah Film Projesi'nin hangi etnik kökene sahip olursa olsun yetenekli sanatçıların eserlerini tespit etmesini, kutlamasını ve tohumlamasını ve bunu yaparken bu rönesansın uzun yıllar devam edebileceği bir ortam yaratmasını istiyoruz.”

Henry Louis Gates Jr.
“Siyah Film Projesinin meyvelerini verdiğini görmek beni heyecanlandırıyor. Bu çalışma, Afro ve Afro-Amerikan tarihi ve kültürüyle ilgili film yapımına önemli bir katkıyı işaret ediyor ve bu çalışmayı Profesör Gates ve Hutchins Center'dan yönetecek ve destekleyecek daha iyi bir kişi veya yer düşünemiyorum” dedi Edgerley Ailesi Dekanı Hopi Hoekstra. Fen-Edebiyat Fakültesi.

Siyah Film Projesi, Smithsonian Enstitüsü ile ortaklaşa, Henry Hampton Siyah Tarihi ve Kültürü Konulu Belgesel Film Yapımı Ödülü'nü başlatacak ve birinciye yıllık 200.000 dolar ödül verecek.
Alphonse Fletcher Üniversitesi Profesörü ve Alphonse Fletcher Üniversitesi Profesörü Gates şunları söyledi: “Siyahi Film Projesi'ni, Siyahi deneyimine ilişkin film yapımının giderek artan ivmesine katkıda bulunmanın ve bana ikinci kariyerimi veren alanı onurlandırmanın bir yolu olarak tasarladım.” Hutchins Afrika ve Afro-Amerikan Araştırma Merkezi'nin direktörü. “Bu alan, film yapım teknolojisinin demokratikleşmesiyle ve Siyah kültürü ve tarihiyle ilgili hem eğlendiren hem de eğiten heyecan verici yeni hikayelere yönelik giderek artan talebin körüklediği bir rönesansın ortasında. Siyah Film Projesi'nin, hangi etnik kökene sahip olursa olsun yetenekli sanatçıların eserlerini tespit etmesini, kutlamasını ve tohumlamasını ve bunu yaparken, bu rönesansın uzun yıllar devam edebileceği bir ortam yaratmasını istiyoruz.”

“AFVS ve Film Çalışma Merkezi olarak biz, Siyah Film Projesini Sanat'ın gelişen film yapımcılığı topluluğuna davet etmekten büyük heyecan duyuyoruz. Siyahilerin deneyimine dair hikayeler anlatan olağanüstü film yapımcılarıyla birlikte çalışmak olağanüstü bir fırsat,” dedi Sanat, Film ve Görsel Çalışmalar profesörü Robb Moss.

50.000 dolarlık ikinci ödül olan Baldwin Richardson Gıda Ödülü, projelerinin tamamlanmasını desteklemek amacıyla bir film yapımcısına verilecek.
Aynı zamanda Emmy ve Peabody ödüllü bir film yapımcısı olan Gates'in buluşu olan Black Film Project, iki ödül kazandı. Siyah Film Projesi, Smithsonian Enstitüsü ile ortaklaşa olarak, Afrikalı Amerikalılar, Afrikalılar veya Afro ile ilgili temaları araştıran son aşama tam uzunlukta belgesel filmlerin bağımsız film yapımcılarına destek sağlamak amacıyla Siyah Tarihi ve Kültürü Konulu Belgesel Film Yapımı Henry Hampton Ödülü'nün açılışını yapacak. -Latin Amerikalılar. Adını ufuk açıcı belgesel dizisi “Eyes on the Ödül”ün arkasındaki film yapımcısından alan Henry Hampton Ödülü, birinci olana her yıl 200.000 dolar verecek. Ayrıca hayırsever Eric G. Johnson tarafından finanse edilen yıllık Baldwin Richardson Yemek Ödülü, her türdeki film yapımcısının projelerini 50.000 $'lık ikincilik ödülüyle tamamlamasına olanak tanıyacak. Sanat ve Smithsonian, her iki ödülün alıcılarını seçmek için bir iç inceleme komitesi ve ulusal bir jüri kuracak.

Smithsonian'ın sekreteri Lonnie G. Bunch III, “Henry Hampton Ödülü, bağımsız film yapımcılarının Siyahların deneyimi hakkında hem tarihi hem de çağdaş önemli hikayeler anlatmalarına yardımcı olacak” dedi. “Dr. Gates'i uzun zamandır tanıyorum; Kendisi Smithsonian'ın bir arkadaşıdır ve Amerikalıların kendimize ve birbirimize bakış açısını genişletmemize yardımcı olacak harika bir ortak olacaktır.”

Yönetim kurulu başkanı Johnson, “Bu, Baldwin Richardson Foods için neyin önemli olduğunun tam merkezinde yer alıyor ve bu ödülün, insanları Siyahi toplum için önem taşıyan işler üretmeye teşvik etme yönündeki daha büyük çabanın bir parçası olacağını umuyoruz” dedi. Baldwin Richardson Foods'un yöneticileri.

Siyah Film Projesi ayrıca Hutchins'in WEB Du Bois Araştırma Enstitüsü Burs Programının bir parçası olarak üç yıllık ücretli burs kuracak. Üç arkadaşın AFVS ve Film Çalışma Merkezi ile ortak randevuları olacak. Üyeler, Sanat'ın kapsamlı araştırma ve film yapımı kaynaklarından yararlanacak, sınıfları ziyaret edecek, öğretim üyeleri ve öğrencilerle buluşacak, filmlerini halka sunacak ve Boston ve New York sergi fırsatlarıyla bağlantı kuracak.

Daha önce Onyx Collective ve ABC News'in belgesel programlama başkanı ve HBO Documentary Films'in kıdemli başkan yardımcısı olan Jacqueline Glover, projenin ilk idari direktörü olarak atandı.

Glover, “Henry Louis Gates Jr. ve Hutchins Center'daki ve Sanat'daki Siyah Film Projesi film programlarındaki herkesle çalışmaktan büyük onur duyuyorum” dedi. “Siyahilerin hikayelerini anlatan önde gelen ve yeni ortaya çıkan film yapımcılarının desteklenmesini ve kutlanmasını sağlamanın tam zamanı. Sanat'ın film yapımcılarına yönelik kaynaklarıyla Siyah Film Projesi'nin Siyah deneyimine ilişkin hikaye anlatımı için merkezi bir yer olacağından heyecan duyuyorum.”