Sanatçı Jerome Ellis kekemelikte sesini buluyor – Sanat Gazette

Zoe

New member
Kekemeliğini annesinden miras alan müzisyen ve yazar Jerome Ellis, konuşmasını “yadigarı” veya şair Alison C. Rollins'in sözleriyle “dil – ataların tuttuğu kaşık” olarak görmeye başladı. Ama o her zaman böyle hissetmiyordu.

Ellis, “Hayatımın büyük bölümünde kekemeliğimin bana miras kalan bir lanet, bir yük ya da sorun, bir patoloji, kurtulmam gereken bir şey olduğunu hissettim” dedi. “Zamanla onu değer verebileceğim değerli bir şey olarak görmeye çalıştım.”

İlk adını JJJJJerome olarak yazan Virginia merkezli sanatçı, geçen hafta Paine Konser Salonu'nda Louis C. Elson'un müzik dersinde kekemeliği geçmişle bağlantı kurmanın ve dildeki normlara meydan okumanın bir yolu olarak keşfetti.

Ellis, canlı saksofon ve vokalleri arka parça üzerinde katmanlandıran düşünceli bir ses ortamı olan “Benediction” adlı parçadan alıntılar yaptı. Ellis'in arkasında bir ekranda şiirler gösteriliyordu; onun kekemelikle konuşmasının metni.

Jerome Ellis 'Benediction, Movement 2'den çalıyor

deşifre metni

[Contemplative music plays] Ellis: Cesedi nehrin yukarısındaki bataklığa taşıyan gemiler mi?

ABD'de kölelik döneminden kalma tarihi gazete arşivleri ve bitki yaşamı üzerine yapılan araştırmalar, Mahindra Beşeri Bilimler Merkezi ve Müzik Departmanı'nın ortak sponsorluğunda düzenlenen dersin başlığını şekillendirdi: “Bu kekemelik su kenarında söylenen siyah bir ilahi mi?” Ses/Metin seminer serisinin.

Ellis'in araştırmasında keşfettiği, “kaçak köle” reklamları olarak bilinen tarihi gazete ilanları, son şiirlerinin ve son kitabı “Aster of Ceremonies”in çoğuna ilham kaynağı oldu. Köleleştiriciler tarafından gönderilen bu duyurular genellikle özgürlük arayan kişinin kısa bir tanımını ve onun yakalanması için ne kadar ödül parası teklif edildiğini içeriyordu. Ellis kekemelikle konuşan köleleştirilmiş insanları anlatan birçok ilan buldu. Reklamlardaki kelime ve cümleleri yeniden düzenleyerek şiir yarattı.

Ellis, “Bu arşive, bir tür Siyah radikalizm soyunun yanı sıra akıcı olmayan veya kekeme bir uygulama olarak yaklaşmak istedim” dedi.

Jerome Ellis 'Kutsama, Hareket 1'den okuyor

deşifre metni

Ellis: Kekemeler dereye dönmeye çalışabilir / Nisan doğmadan önce doğan kekemeler / Kekemeler konuşmadan önce olabilir / Mayıs Nisan’dan önce olabilir / Dönüş arayıştan önce olabilir / Ödülümüz kekemeliği aramaktır / Burada bir dipnot var 'Bunu duymama yardım ettiğin için teşekkür ederim James Harrison Monaco.' diyor. Kekemelik bir çardak mı / belki / Belki'nin çardağı 'Ben'i 'bizim' yaptı.

Lincoln Center'da çalışmalar sunan Fulbright Üyesi Ellis'in yaratıcı süreci genellikle müzikle başlıyor ve kelimelere dönüşüyor. Norfolk, Virginia'daki evindeyken, org üzerinde sürekli notalar çalacak ya da kahvaltıyı hazırlarken bir kaydı döngüye sokacak ve şiir dizeleri ortaya çıkacak.

Ellis, “Başlık gibi bir cümleyle başlayacağım, 'Bu kekemelik su kenarında söylenen siyah bir ilahi mi?' – ve o cümleyle oturup suyun sesini müzikle çıkarmaya çalışabilirim” dedi. .

Ellis'in çalışmalarında doğal dünyaya yapılan atıflar sıklıkla karşımıza çıkıyor. Örneğin “Benediction”, köleleştirilmiş insanların karşılaşabileceği bitki türlerini listeliyor. Ellis, safra meyvesinden şerbetçiotu sazına ve sarı yabani indigoya kadar uzanan 1.000 bitki türünü araştırdı; bu bitki türlerini, Güney Carolina'nın Charleston kentinde yaşayan Betsy adında köleleştirilmiş bir kadının görmüş, yemiş veya ilaç olarak kullanmış olabileceği hakkında bilgi sahibi oldu.

Ellis, “Bence çok erken yaşlardan itibaren doğal dünya, canlılarla vakit geçirmenin bir yoluydu” dedi. “Bir insanla karşılaştırıldığında bir köpekle konuşurken kekemeliğimin üstesinden gelmenin çok daha kolay olduğunu gördüm; yargılanma, sözümün kesilmesi ya da dışlanma gibi endişelerim yoktu. Bu benim için çok güvenli geldi.”

Jerome Ellis altın başak bitkisi hakkında şarkı söylüyor

deşifre metni

Ellis: Solidago caesia, mavi saplı altın başak. Hey Jeff, dizüstü bilgisayarı kapatabilir misin lütfen? Teşekkür ederim. Solidago canadensis, Kanada altın başak, Ormangülü, Bataklık hanımeli, seni seviyorum.

Saksafon çalmaya 13 yaşında başlayan Ellis, müziğin erken yaşta rahatlık sağladığını söyledi.

Ellis, “Saksafon çok şifa verici çünkü konuşmayı gerektirmeyen ağzımla kendimi ifade etmenin bir yoluydu, ancak saksafonda da kekeliyorum” dedi. “Hissettiğim ve hala hissettiğim büyük bir özgürlüktü.”