Sanat'ın Taylor Swift sınıfının içinde – Sanat Gazette

Zoe

New member
Taylor Swift'in romantik dönem şairleriyle arkadaşlık kurabileceği ortaya çıktı.

Geçtiğimiz Pazartesi öğleden sonra, Profesör Stephanie Burt, yeni popüler İngilizce kursu “Taylor Swift and Her World” için Lowell Konferans Salonu'na doluşmuş yaklaşık 200 öğrenciden, süperstarın ikinci parçası olan “Fifteen”in dinleyicileri olarak rollerini düşünmelerini istedi. ikinci albüm “Korkusuz”.

Şarkıda Swift, liseyi, arkadaşlığı ve flörtü yansıtan sözleriyle kendisini hem bağ kurulabilen hem de istek uyandıran bir genç kız olarak sunuyor. Burt, şarkının yansıtıcı niteliklerini William Wordsworth'un 1798 tarihli şiiri “Tintern Abbey” ile karşılaştırdı.

İngilizce Bölümü'nde Donald P. ve Katherine B. Loker Profesörü olan Burt, “Şair ve edebiyat teorisyeni Allen Grossman'ın 'yorum bilgisi dostu' olarak adlandırdığı şekilde, kendisini bizim için bir tür müttefik olarak kabul ettiriyor” dedi. Veya başka bir deyişle, “içine girdiğiniz edebi veya müzikal metin size yardımcı olacak, aynı zamanda sizden daha fazlasını biliyor ve size neler olduğunu biliyor.”

Kurs, çocukluktan beri hayran olan birçok öğrencide yankı uyandırıyor. Ana katta ve balkonda kademeli sıralar halinde oturdular, derse dikkatle başlarını salladılar ve Burt içeriden bir Swiftie referansı verdiğinde ara sıra gülüyorlardı.

Bu, Burt'ün şimdiye kadar öğrettiği en büyük ders ve bu baharda sanat ve beşeri bilimler alanında öğretilen en büyük ders. Uzun zamandır bir şarkı yazarının çalışmalarını merkeze alan bir kurs oluşturmak isteyen profesör, Swift'in yazdıklarını akademik bir mercekle incelemenin zamanının geldiğini “çok iyi” biliyordu.

Burt, “O, zamanımızın en büyük şarkı yazarlarından biri” dedi. “O olmasaydı bu kadar popüler olmazdı. Ve onun müziğiyle bu kadar çok vakit geçireceğimiz fikri hoşuma gidiyor.”

Burt'un sınıfı bu baharda sanat ve beşeri bilimler alanında öğretilen en büyük derstir.

Konuk Matthew Jordan bir piyanonun önünde ders veriyor.

Öğretmen arkadaşımız Matthew Jordan ders sırasında piyanodaki şarkıların açılmasına yardımcı oluyor.

İki öğrenci heyecanla sınıfın ön tarafına bakıyor.

Xinran (Olivia) Ma '26 ve diğer öğrenciler derse katılıyor.

Müfredat, Swift'in kariyerinin “dönemleri” etrafında düzenlenmiş olup, 2006'daki ilk albümünden başlayarak en son albümüne kadar ilerlemektedir. Öğrenciler Dolly Parton, Carole King, Beyoncé ve Selena'nın şarkıları ve Willa Cather, Alexander Pope, Sylvia Plath ve James Weldon Johnson'ın yazdığı şarkıların yanı sıra hayran ve ünlü kültürü, beyazlık, ergenlik ve yetişkinlik temalarını inceliyorlar.

Burt, dersten önce yaptığı bir röportajda, “Birisini bir şeye dahil etmenin en iyi yolu, onu zaten sevdiği bir şeyle ilişkilendirmektir” dedi. “Alexander Pope'u okuyan Sanat öğrencilerinin sayısının çok daha fazla olacağını düşünüyorum çünkü o Taylor Swift kursuna gidiyor, tamamen ölü insanlardan oluşan kurslara katılmış olsaydı.”

Burt, Swift'e bir şairden çok şarkı yazarı olarak ders verdiğini çünkü müzik için yazmanın başlı başına bir edebi form olduğunu ve sayfa için yazmaktan farklı beceriler gerektirdiğini açıkladı. Burt ve öğretmen arkadaşı Matthew Jordan ders sırasında düzenli olarak piyanodaki şarkıları açıyorlar. Yakın zamanda yapılan bir derste, Jordan'ın “Love Story” şarkısını söylemesiyle tüm odada spontane bir şarkı duyuldu.

Burt, “Genellikle şiir, yazarın yüksek sesle okunmasına gerek olmayan, bir sayfada okunmak üzere yaratılan sözcüklerden başka bir şey kullanmayan sanat eserleri anlamına gelir” dedi. “Şarkı yazarları bir melodi için yazıyor; şarkı söyleyen tercümanlar için yazıyorlar. Eğer bir şarkıyı bir sayfada okuyorsanız, şarkıdan alabileceğiniz her şeyi alamazsınız.”

'İşkence gören şairler' bölümü mü?

William Wordsworth'un bir tablosu.

Taylor Swift'in bir portresi.

May I behold in thee what I was once,
My dear, dear Sister!

Knowing that Nature never did betray
The heart that loved her; ’tis her privilege,
Through all the years of this our life, to lead
From joy to joy:

While here I stand, not only with the sense
Of present pleasure, but with pleasing thoughts
That in this moment there is life and food
For future years. And so I dare to hope,

Wish you could go back
And tell yourself what you know now

But I’ve found time can heal most anything
And you just might find who you're supposed to be

Well, in your life you’ll do things
Greater than dating the boy on the football team
I didn't know it at fifteen

William Wordsworth'ün “Çizgiler Tintern Manastırı'nın Birkaç Mil Üstünde Oluşan Çizgiler” ve Taylor Swift'in “Onbeş” adlı eserinden alınan bu alıntılarda hangi ortak temaları görüyorsunuz? Aşağıda profesörün konuşmasını dinleyin.

deşifre metni

Stephanie Burt: O [Taylor Swift] gençliğine bakıp başka birine -bir arkadaşa, belirli bir okuyucuya, izleyiciye- kendisinin daha genç bir versiyonu olarak hitap eden yazan ilk veya tek yazar değildir. “Size, ben o yaştayken birisinin bana söylemesini dilediğim şeyi anlatacağım, çünkü size bakıyorum – dinleyici, okuyucu, Dorothy adındaki kız kardeş – ve kendimi o yaştayken görüyorum ve bu arada, Gerçekten o yaşa çok yakınım. Sadece biraz büyüdüm. Bunun nasıl çalıştığını sana göstereceğim.” Bu, Romantizm dediğimiz “işkence gören şairler” yaratan edebiyat hareketinin merkezi kinayesidir.

Romantik diller, edebiyatlar ve hükümet alanında yoğunlaşan Cormac Savage '25, Noel için “Fearless”ın platin baskı kopyasını aldığı 6 yaşından beri Swift hayranıdır. Yani kurs listesini gördüğünde, o kurs olduğunu hemen anladı.

Wordsworth'ü okumayı ve şiirlerini karşılaştırmayı sabırsızlıkla bekleyen Savage, “Sanırım bu İngilizce dersinden, edebiyat çalışmanın bir yan ürünü olarak müzik hakkında daha fazla bilgi sahibi olarak çıkacağım ki bu, bu sınıfın gerçekten eşsiz bir noktasıdır” dedi. Swift'in “Folklor” albümüne.

Bilgisayar bilimi okuyan Jada Pisani Lee '26 da ilkokuldan beri onun hayranı. İkinci sınıf öğrencisi, Swift'in müzikten stile ve telif hakkı yasasına kadar kültür üzerindeki etkisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için sınıfa kaydolduğunu söyledi.

Bazı eleştirmenler Swift'i klasik olarak İngilizce sınıf analizine layık görmese de Burt kibarca aynı fikirde değil.

Burt, “Artık 'klasik', 'yüksek kültür' ve 'ciddi' olarak düşündüğümüz İngilizce yazarların yarısı, popüler oldukları ve kendi zamanlarında 'pop işi' yaptıkları için küçümseniyordu,” dedi. “'Pop işi' yaptıkları için küçümsenenlerin çoğu, ciddi prestij klasiklerinin pahalı eğitimli beyaz erkeklerin ilgi alanı olduğu dönemde kadınlar için yazan yazarlardı.”

“Artık 'klasik', 'yüksek kültür' ve 'ciddi' olarak düşündüğümüz İngilizce yazarların yarısı, popüler oldukları ve kendi zamanlarında 'pop işi' yaptıkları için küçümseniyordu.”

Stephanie Burt
Profesör, öğrencilerin yalnızca Swift'i daha derinden takdir etmekle kalmayıp, aynı zamanda edebi ve kültürel analiz için yeni bir dizi araç ve pop yıldızının ötesinde yazarlarla daha fazla etkileşim kurmalarını umuyor.

Burt, “Taylor'ın kataloğunu diğer çeşitli eski edebiyat eserleriyle ilişkilendiremeseydim, bu sınıfta ders vermezdim” dedi. “Ama onun şarkılarını gerçekten sevmeseydim ve onu sürekli, eleştirel ilgiye layık bulmasaydım, bu derse de ders vermezdim. Gerçekten o kadar iyi ki.”