Seni sevmek yanlışsa – hadi etiği keşfedelim – Sanat Gazetesi

Zoe

New member
Quinn White, aşk ve ilişkiler etiğine olan ilgisini zor yoldan buldu. Sanat’daki felsefe yardımcı doçenti, kendi aşkı kötüye gittiğinde MIT’de doktorası üzerinde çalışıyordu.

White, “Korkunç bir ayrılık yaşadım,” diye hatırladı. Kendisine “süper umutsuz” dediğini, bir izin almayı düşündüğünü hatırladı. Fakülte danışmanlarından biri, yavaşça geri dönmeye çalışmasını önerdi. “Sadece diğer felsefeyi okuyun ve herhangi bir baskı olmadan iş yapmanın yararlı olup olmadığına bakın. Ve aşk hakkında okumaya başladım çünkü o zamanlar düşünebildiğim tek şey buydu.

“Felsefenin hem doğru bir şeyi söyleme hem de kendi mizacımızı keşfetme girişimi olduğu hakkında Iris Murdoch’tan harika bir alıntı var ve bu genellikle çalışmamı yönlendiren bir şey: Ne hakkında endişeleniyorum? Beni gerçekten rahatsız eden şey nedir? Ve bu beni bu yola gönderdi.”

White, gönül yarasıyla yoldan çıkmadan önce etiğin metafiziği üzerine bir makale yazmaya girişmişti. “İçinde yerleşik bir normatifliğin bulunmadığı açık olan bir dünyadan ‘yapmalılar’ ve ‘yapmamalılar’, iyiler ve kötüler nasıl çıkarız?” O sordu. Yeni yönüyle, kendini daha geniş bir şekilde okurken ve bu tür soruları aşka odaklanarak ele alırken buldu: “Sevdiklerimize yabancılara davrandığımızdan ‘fazla’ davranacak şekilde davranmayı tam olarak haklı çıkaran nedir?”

Bulduğu şeylerin çoğu, belirli ilişkilerdeki aşka odaklanmıştı: aile, arkadaşlar, aşk vb. insan deneyimi. “İnsanlar İncil’den ipucu alıyor ve bunun üzerine felsefe yapıyor ve ‘Bak, Tanrı herkesi sev ya da komşunu kendin gibi sev’ dediğinde, aslında kastettiği, onların refahı gibi bir şeyi teşvik etmek, teşvik etmek. onların mutluluğu.’ Ve böylece bu gelenek, şimdi faydacılık sonuççuluk olarak düşündüğümüz şeye doğru gelişir. Mutluluk ve esenlikle ilgili hale geliyor ve aşk mevzuları büyük ölçüde tablodan çıkıyor.”

“Birini sevmenin bir kısmı, onun pratik hayatımızda özel bir yere sahip olduğunu görmektir.”

— Quinn Beyaz

Aşk hakkında bir şeyler bilen bir filozof olarak White bir açıklık gördü. “Çağdaş seküler etiğin bir aşk idealini ciddiye alıp almaması gerektiği ve bunun faydacılık veya sonuççuluk için İncil’de kök salmış daha süslü bir sözcük olmadığı konusunda söyleyebileceğimiz bir şey olup olmadığıyla ilgileniyordum.”

White, yaşadığımız gerçeklerin etiğini – tabiri caizse yolun kurallarını – ortaya çıkarmak için aşk deneyimimizin temel niteliklerine odaklanmak için Hıristiyan ve Budist geleneklerin yanı sıra Kant gibi filozoflardan yararlandı.

Yale mezunu bir örnek veriyor: “Birini sevmenin beraberinde getirdiği önemli bir gerçek, onlara daha fazlasını borçlu olmamızdır” dedi. “Birini sevmenin bir kısmı, onun pratik hayatımızda özel bir yere sahip olduğunu görmektir.”

Şimdiye kadar, çok iyi. Ancak bu özellik, genel etik anlayışımıza çeşitli şekillerde zarar verebilir. Diyelim ki sevdiğiniz kişinin ameliyat olması gerekiyor. Çoğu insan bu ameliyatı ödemek için ellerinden gelen her şeyi yapardı. “Ama ameliyatın gerçekten önemli olabileceğini bilerek binlerce dolar harcamak benim için uygun olur mu? Ağrısını azaltabilir. Ama belki de çok etkili bir hayır kurumuna bağışlasaydım o binlerce dolar bir hayat kurtarabilirdi?”

Nihayetinde, sevginin doğasının, sevilen kişiyi “başka türlü eşit insanlardan oluşan bir dünyada eşit olarak tartmamamız” olduğu sonucuna vardı.

Ancak bu, tüm ilişkilerin aynı olması gerektiği anlamına gelmez. White, “Romantik aşkın inanılmaz çeşitliliğini düşünün,” dedi. White, “Farklı türden sevgi dolu ilişkiler kısmen, neyin izin verildiğine ve neyin zorunlu olduğuna dair belirli normlar dizisinden oluşur” dedi. “İşin etiği.”

Bu etik değerler, kişisel geçmişlerimiz ve kültürel beklentilerimiz tarafından – örneğin evlilik veya flört ve hatta Sevgililer Günü hakkında – geniş ölçüde bilgilendirilir. Kilit nokta, bu normların bireyselleştirilebileceğini ve zaman ve koşullar değiştikçe gelişebileceğini anlamaktır. Örneğin affetmeyi ele alalım. “Affet ve unut” hakkında çok şey yazılmış olsa da White, affetmenin gerçekten de normları ilgili insanlar için işe yarayan şekillerde yeniden şekillendirme şansı olduğuna dikkat çekiyor. Bir çiftin kabul ettiği ahlak kurallarının ihlali – örneğin, tek eşli bir ilişkide sadakatsizlik – kabul edilmelidir. Yaralanan taraf acı hisseder ve tepki verme hakkına sahiptir. Bununla birlikte, “kanepede uyumak için kovulmak” veya yaralanan taraf için “bu haktan feragat etmek” olsun, nasıl tepki verileceği konusunda her zaman seçenekler vardır.

“Bununla başa çıkmanın bir yolu, ilişkilerimizi değiştirmek ve güveni geri çekmek, suçlamak, kızmaktır. Ama bazen bunları her türlü nedenden dolayı istemiyoruz. Bir özür ya da anlaşılır hafifletici sebeplerin ardından, tüm taraflar ilişkinin devam etmesini isteyebilir. Böyle bir durumda acıyı unutmaya çalışmak mümkün olmayabilir. İhlalin tek seferlik bir olay olarak görülmesi bunu kolaylaştırabilir: “Bağışlama, bunun sonucunu kuşatma ve şu andaki etkisini sınırlama gücüdür.”

Nihayetinde, kendi ilişkilerimizi tanımlayabilme yeteneği, ortak etiği veya temel kuralları anlamak ve iletmek anlamına gelir. Bu, ilişkilerimizin çoğunda kabul edilen bir şeydir – örneğin, bir öğrenci öğretmenden beklentilerini sormakta özgürdür. Ancak White, “romantik olmayan görünebilecek romantik ilişkiler için” dedi.

White, romantik ilişkilerde “Bize sunulan kültürel varsayılanın içine düşme tehlikesi var” dedi. “Belirli hayatlarımıza – kim olmak istediğimize hizmet etmek için bunun nasıl ince ayar yapılması veya yeniden işlenmesi gerektiğini incelemiyoruz.” White, istenen ilişkinin şeklini incelemek ve iletmek gibi sıkı bir çalışma yapmadan, “bazen o kadar da harika olmayabilecek bir şeye takılıp kalıyoruz” dedi. “Aslında yanlış bir şey olmasa bile, partnerinizle birlikte olmak istediğiniz kişi bu değil.

White, “Karar vermek için muazzam bir gücümüz var: Bu romantik ortaklık bizim için nasıl görünüyor,” dedi. “Bir filmde gördüğümüze ya da bir romanda okuduğumuza benzemek zorunda değil.”

İlgili