Serdar Aziz çorabına koyarken görüntülenmişti! ‘Tecrübesizlik, müsaade verilmemeli’

Yasmin

New member
Muhteşem Lig’in 30. haftasında Fenerbahçe-Konyaspor müsabakası oynandı. Üstün Lig’de uzun yıllar hakemlik yapan Fanatik Gazetesi muharriri Deniz Çoban da iki uğraşın tartışmalı durumlarını ve hakem Halil Umut Meler’in performansını yayıncı kuruluş beIN Sports’un ‘Trio’ programında kıymetlendirdi.

İşte Çoban’ın o yorumları;

Keşke yerde oyuncu yatarken oyunu başlatmasıydı Halil Umut Meler ya da kenardan ihtar alabilseydi oyun denetimi açısından daha yanlışsız olurdu. Konyasporlu oyuncunun maksadında top var ve oynamayı başarıyor. Yalnızca şu tartışılabilir Altay ikinci hamleyi Konyalı futbolcunun var olması niçiniyle mi yapamıyor tahminen bu tartışılır lakin burada golün verilmesini fazlaca daha hakikat buluyorum. (Görüntüler beIN Sports’tan alınmıştır.)

?

İrfan Can’ın faulu daha sonrasında Kim-Min Jae topu protesto emeliyle vuruyor net bir sarı kart bu. Lakin akabinde Serdar Yüce’ye, Meler ‘uzaktan geldin itiraz ettin’ diyerek sarı kart gösterdi. Aslında Serdar epeyce da uzaktan gelmiyor. Buradaki kart yanlış diyebilirim. Lakin Serdar kartı gördükten daha sonra çok sonlanıyor, daha dikkatli olmalıydı. Meler burada oyuncuları sakinleştirdikten daha sonra kartları gösterse daha hakikat olurdu. (Görüntüler beIN Sports’tan alınmıştır.)

Oyuncular tekmelik kullanmak zorunda. Hatta tekmeliğin de kâfi muhafazayı sağlayacak olması gerekiyor. 4. hakemin Serdar Muhterem’in bu tekmeliğine müsaade vermemesi gerekiyor. Fakat 4. hakemler, hakem sayısının azlığından dolayı fazlaca deneyimsiz… (Görüntüler beIN Sports’tan alınmıştır.)

?

Ben olaya şu biçimde bakıyorum; biraz evvel Serdar Muhterem’in gördüğü sarı kart mı, bu mu? Bu 3 kat daha kart… Ben bunu güzel nazaranmem. Yardımcı hakemin yüzüne bakarak, otoriteyi sarsacak biçimde bu hareketleri yapıyor. Meler bunun farkında… Futbol kurallarında ikaz, ihtar ve ihraçtır… Meler oyuncuyu uyarıyor tekrar, bu ‘Ben seni görmezden geliyorum’ demektir. Kesinlikle lakin kesinlikle ikinci sarıyı göstermeli ve Kim’i oyundan atmalıydı. Zira oyuncu burada adeta hakeme hürmeti olmadığını gösteriyor. Bunu beğenilen görmek bence hakemin otoritesini alanda sıfırladı.

(Görüntüler beIN Sports’tan alınmıştır.)

?

İrfan Can topa gitmeye çalışırken, kalecinin sağ eliyle ‘Çekil’ der üzere İrfan’ı alıp yana itmesi var. Bu itme penaltı için kâfi mi? Topa gitmesini engelliyor. Verse daha hakikat olurdu lakin vermemesini eleştirmem hakemin takdir hakkı. Durum daha sonrasında İrfan’ın koşarak itiraza gelmesi bir daha şayet Serdar’a çıkardıysan, İrfan’a da vermeliydin.

GAZİANTEP FK – GALATASARAY MAÇI DEĞERLENDİRMELERİ

Üstün Lig’in 30. haftasında Gaziantep FK-Galatasaray müsabakası da oynandı. Deniz Çoban da gayretin tartışmalı konumlarını ve hakem Arda Kardeşler’in performansını kıymetlendirdi. İşte o yorumlar…

Fotoğraftan bakarsan kırmızı üzere gözüküyor lakin güç transferi yok. Kesinlikle lakin kesinlikle faul ve sarı kart çıkmalıydı. Bu maçı 1’den 90. dakikaya kadar Gaziantepli futbolcular bozmak için elinden geleni yaptı. Lakin hakem hiç bir yerde yoktu. Gaziantepliler sarı kartsız bitirdi maçı.

?

Semih’in kolları doğal pozisyonda. Çarpmanın tanımı üzere. Devam sonucu yanlışsız.

?

Çok net müdahale var. Net bir kart, şaşırdım ya Antep’li oyuncular bu maçı kart görmeden tamamladılar. Ben epeyce şaşırdım bu duruma.

Figueiredo’nun en temiz olduğu an, kollar kapalı. Penaltı yok, yanlışsız karar.

?

Temas bir ihlal değildir, ihlal olması için oyuncunun bir daha sonraki atılımını kısıtlaması ve onun avantajını elinden alması lazım. O açıdan bu penaltı benim için tartışmalı bir penaltı. Hakemin standart kararlar verdiği bir maç olsaydı bu penaltı derdim. Lakin hakemin faul standartı o kadar yüksekti ki… Kerem’e, Taylan’a yapılanlar faul değil lakin oyuncunun vurduğu toptan daha sonra savrulan ayak birbiriyle buluşuyor. Penaltı üzere duruyor. Lakin öbür konumlardaki faul standartına bakılırsa bu düdük kabul edilebilir değil.