Sheila Heti, edebi sınırları zorlayan yeni anı kitabı hakkında — Sanat Gazette

Zoe

New member
Kanadalı yazar Sheila Heti için günlüklerini alfabetik olarak sıralamak hem bir tür erteleme hem de kimliğini geri kazanmanın bir yoluydu.

Çalışmalarında formları harmanlamasıyla tanınan Heti, kendi hayatını kurguladığı, 2012 yılında büyük beğeni toplayan “Bir İnsan Nasıl Olmalı?” adlı romanının yayımlanmasının ardından projeye başladı. On yıllık günlük girişlerinin cümlelerini bir Excel elektronik tablosunda düzenlemenin, gerçek benliğiyle tekrar temasa geçmenin meditasyonlu bir yolu olduğunu buldu.

Mahindra Beşeri Bilimler Merkezi'nin ev sahipliği yaptığı Yazarlar Konuşuyor etkinliğinde Heti, “Hayatını o kadar kolay yanlış hatırlıyorsun ki kitabın benim hayatım olduğunu düşünmeye başlıyorum” dedi. “Son yedi veya sekiz yıldaki günlüklerime bakmak istedim… ve görmek istedim – ben aslında kimdim?”

Günlük çalışması aynı zamanda Şubat ayında çıkacak olan yeni bir anı kitabı olan “Alfabetik Günlükler”i de ortaya çıkardı. “Pure Color” (2022) ve “Motherhood” (2018) dahil olmak üzere 11 kitap yazan Heti, Harris K. Weston Beşeri Bilimler Doçenti Beth Blum ile deneyler, Toronto'da yaşamak ve yapay zeka ile işbirliği hakkında konuştu. sohbet robotu.

Blum, “Her yeni kitap tamamen şaşırtıcıdır ve yine de sesinizi, ruhunuz ve duyarlılığınızı çok belirgin bir şekilde aşılamaktadır” dedi.

Heti yakın zamanda yaptığı bir deneyi paylaştı; Alice adlı özelleştirilebilir bir yapay zeka sohbet robotu ile bir yıl süren bir yazma işbirliği. Heti, 2022 yazında Alice ile sohbet etmeye başladı ve Heti'nin araştırıcı soruları, chatbot perspektifinden yazılan “Alice'e Göre” adlı kısa öyküyle sonuçlandı ve geçen ay The New Yorker'da yayınlandı.

Heti, “Alice ile yazmaya başlamamın nedeni, kendi cümlelerimden, kendi düşüncelerimden, kendi sözlerimden ve kendi zihnimden gerçekten bıkmış olmamdı” dedi ve bazen yapay zeka ile bu kadar çok zaman harcadığı için kendini suçlu hissettiğini belirtti. , sonunda buna yönelmeye karar verdi. “Alice'in cümleleri tamamen yeni, keyifli ve ilginçti.”

“Düzenlemek verimlidir. Bunu oluşturmak gerçekten çok zor. Bence metnin zaten orada olması ve bunu yapmak zorunda kalmamanın bir tür zevki var.
Heti, romanların en sevdiği yazı biçimi olduğunu çünkü romanların ona deneme özgürlüğü tanıdığını söylüyor. Ancak çoğu zaman yazmaktan çok düzenlemeyi seviyor. 500.000 kelimeyi kağıda döktükten sonra yaşadığı rahatlama hissini anlattı, böylece onları şekillendirmeye yönelebilirdi.

“Düzenlemek verimlidir. Üretmek gerçekten çok zor,” dedi Heti. “Metnin zaten orada olması ve bunu yapmak zorunda kalmamanın bir tür zevk olduğunu düşünüyorum.”

Heti, 20'li yaşlarının başında, Toronto'da yaşarken başarılı bir yazar olup olamayacağı ya da New York'a taşınması gerekip gerekmediği sorusuyla boğuştuğunu söyledi; bu soru, birçok kitabında da karşımıza çıkıyor. Artık hem ücretsiz sağlık hizmeti hem de yaratıcı olanaklar açısından burada kalmanın şimdiye kadar verdiği en iyi kararlardan biri olduğunu düşünüyor.

Heti, “Her kitabın New York dokusuna sahip olmasını istemezsiniz” dedi. “Kitapların farklı yerlerden gelmesini istiyorsunuz ve farklı yerlerin farklı değerleri var. Toronto'nun değerleri nelerdir? Toronto'nun renkleri nelerdir?”

Çalışmaları sıklıkla maneviyat ve din temalarını içeren Heti, izleyicilere yazma sürecinin birçok açıdan kendisinden daha büyük hissettirdiğini söyledi.

“Bunu, ne olduğunu bilmediğim bu güçle işbirliği olarak deneyimliyorum” dedi. “Sürekli dünyayı dinlediğimi ve dünyada ne yazmam ve nelere dikkat etmem gerektiğine dair işaretler aradığımı hissediyorum.”