Soros Fonu yöneticisi Ethereum’un Bitcoin’den daha hayli ilgi bakılırsaceğine inanıyor

Mustafa

New member
Investing.com – George Soros’un 28 milyar dolarlık fonunu yöneten Dawn Fitzpatrick, artan iklim kaygılarını münasebet göstererek Ethereum’un Bitcoin’den daha epeyce talep görme mümkünlüğünün yüksek olduğunu söylemiş oldu.

Piyasalardaki sert düşüşe karşın kripto paralar konusunda optimist olduğunu söyleyen Fitzpatrick, Bloomberg ile yaptığı son röportajda önümüzdeki devirlerde Ethereum’un Bitcoin’den daha fazla ilgi bakılırsaceğine inandığını söylemiş oldu.

İklim krizi, Bitcoin üzerinde baskı oluşturabilir

Dawn Fitzpatrick, iklim krizinin daha şiddetli hale geleceğini sav ediyor. Bu durumun ise Bitcoin üzere güç ağır çalışma sistemine sahip kripto paralar için önemli bir sorun olacağını savundu.

Bunun yanında Ethereum, yakın vakitte Vitalik Buterin ve başka geliştiricilerin deklare ettiğı üzere Ağustos ayında pay ispatı konsensüs sistemine geçiş yapacak. bu biçimdece en büyük Blockchain ağı, epey daha az güçle çalışan bir model kullanacak. Bu kıymetli gelişme öncesi piyasa tarafınca yakın takibe alınan Ethereum için bir dayanak de Soros Fonu yöneticisinden geldi.

Kripto para sanayisinin geneli hakkında da konuşan Fitzpatrick, kripto paraların ana akıma ulaştığına inandığını söylemiş oldu ve Blockchain ekosisteminin şahane uygulamalara sahip olacağını düşünüyor. Yatırım fonu devi Fidelity’nin emeklilik fonlarının bir kısmının Bitcoin’de değerlendirmesine müsaade vermesini örnek gösteren yönetici, bu sonucu, kripto paraların benimsenmesinde son derece değerli bir hareket olarak yorumladı.

Dawn Fitzpatrick, geçen sene Soros aile fonunda Bitcoin tasarruflarının da bulunduğunu doğrulamıştı, lakin bilançolarında değerli ölçüde Bitcoin tutan şirketlerin çok volatiliteden dolayı kısa vadede büyük bir risk aldıklarını düşünüyor.

Ethereum, Bitcoin karşısında ne durumda?

Bitcoin ve Ethereum içindeki pariteye bakıldığında Ethereum’un 2019 yılından bu yana Bitcoin karşısında bedel kazandığını görülürken son 1 yıllık dönemde ETH’nin BTC karşısındaki pahası, 0,06 – 0,07 BTC bandında sabit kaldı. Ethereum, Bitcoin karşısında geçen ay yüzde 15 kıymet kaybı yaşadıktan daha sonra 0,061 BTC’ye geriledi ve son bir yılın en düşük düzeyine yerleşti.

Başka yandan 2021 yılında görülen tepe meblağlarından bu yana Bitcoin, dolar karşısında ortalama yüzde 54 kıymet kaybederken Ethereum, yüzde 60 bedel kaybı gördü. Kripto para piyasaları, 2021 yılının son çeyreğinden bu yana bilhassa ABD Fed’in sıkı para siyasetini benimsemesine yönelik aldığı tedbirler karşısında baskı altında kalmaya devam ediyor.

Muharrir: Günay Caymaz