Stefan Kuntz’tan Arda Güler açıklaması

Yasmin

New member
A Ulusal Grup Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz, Portekiz maçı öncesi NTV’de dikkat çeken açıklamalar yaptı.

“BİLGİ ALIŞ VERİŞİ HER VAKİT İYİDİR”
“Portekiz üzere maça hazırlanırken, bilgi alış verişinde bulunmak her vakit uygundur. Aklımdan geçenlerle ilgili konuşmazsam, tartışma benim için de epeyce beğenilen olmayan bir biçimde gerçek dışı gidebiliyor.”

“KAĞIT ÜZERİNDE FAVORİ VAR”
“Öncelikle önümüzde istatistikler var. Portekiz kadrosu, Ronaldo, kaç gol atmış. Toplamda kaç gol atılmış, FIFA sıralaması var. Kağıt üzerinde bir favori var ve bu Portekiz. Artık bugün oynayacağız. Buradaki performans hayli değerli. Hakem birinci düdüğü çaldığı vakit, oyuncuların teker teker kalitesinin de üzerindedir, ekip ruhudur. Sizin kazanma isteğiniz ne kadar yüksektir. Buna bakar birfazlaca şey, bunu Real Madrid-PSG maçında gördük. Tıpkı kalitede olduklarını düşünecek olursanız, ekip ruhuyla daha hayli isteyen taraf kazandı”

GECE YARISI BELİRLİ OLDUİşte Beşiktaş’ın yeni teknik yöneticisiHaberi Görüntüle

“RONALDO, DOMİNE EDER”
“Ronaldo, bir grupta oynuyorsa, ekibi domine edecek kişidir. Manchester United’da, Portekiz’de ya da öbür bir ekip olması kıymetli değil. Kadrosunu ve arkadaşlarını önemseyen bir isim.”

“OYUNCULAR DA BİR BİREY”
“Oyuncuların, birey olduklarını unutmamamız gerekiyor. Portekiz’de oyuncuların Dünya Kupası’na gitme talihi var ve onlar için değerli. Lakin bu da onlar üzerinde baskı yapıyor. Kimse buraya geleceğimizi düşünmüyordu o yüzden kaybedecek bir şeyimiz yok. Karşı taraf için kolay bir maç olmayacak. Onlar rahat çıkamayacaklar. Kadro ruhunun giderek arttığını görüyorum. Letonya maçını kazandıktan daha sonra kendilerine itimatlarının arttığını görüyorum. Kadro ruhunun artışta olduğunu ve baskıya dayanabilme gücümüzün arttığını görüyorum. Yeterli bir maç olacağını düşünüyorum.”

“AKLIMIZDA TEK BİR FİKİR YOK”
“Portekiz’in maçlarını izledik. Bir ortaya geldik. Herkes aklından geçenleri söylemiş oldu ve ayrıntıları bir ortaya getirdik. Bununla en yeterli stratejiyi ortaya koymaya çalıştık. Başımızda birtakım fikirler var. örneğin Ferdi’den bahsedeyim, o bana biraz daha taktik esneklik veriyor. Farklı bir konumda oynadığını biliyoruz. Son derece eğitimli, olağanüstü bir oyuncu lakin artık sakatlandı, bütün fikir gitti. Bu niçinle aklımızda tek bir fikir yok. En değerlisi ben ekibimin kazanabileceğimizi inandığını biliyorum.”

PORTEKİZ’DE SARSINTITürkiye maçı öncesi takımdan çıkartıldıHaberi Görüntüle

“ÖZGÜR BİR ÇOCUK ÜZERE OYNAYACAKSINIZ”
“her insanın son devirde yeterli performans verdiğini görüyoruz ve güç getiren genç oyuncularımız var. Çok fazla deneyim ve fikir üzerinden değil fakat maça başladığınız vakit bir çocuk üzere oynamamız gerekiyor. Biliyorsunuz anneniz dersin var der lakin sen topunu alıp futbol oynamak istersin. Dünyanın en hoş şeyi budur. Kalbinizde bu hissi ve heyecanı, Portekiz üzere maçta yaşayabilirseniz, bu hayli kıymetlidir. Bir yandan konsantre olacaksınız, başınızda kurmayacaksınız. Profesyonel oynayacaksınız lakin özgür bir çocuk üzere o biçimde oynayacaksınız. Bunun birleşimine muhtaçlığımız var.”

“SAHADA YAPILMASI GEREKENLER”
“Maç planı, bir maçın yüzde 50, yüzde 60’ı. Kalan durum o anda alanda yaşananlarla ilgili, mental olarak o gücü sağlayabilmek. 4-5 sefer birebir yanılgı yapılabilir fakat bu beşinci kusurdan daha sonra nasıl durdurulacak? Ya da birebir şeyi kim deniyor, bu bir asist mi olacak, gol mü olacak? Tüm bunlar başından geçen değerli ayrıntılar, tüm bunlar oyuncuların alanda yapması gereken şeyler.”

“GENERAL ÜZERE DAVRANAMAZSINIZ”
“Ordudaki general üzere davranamazsınız lakin oyuncularla konuştuğumuz vakit telefonu bırakınca her insanın birbiriyle daha fazla konuştuğunu gördük. Siz bana soru sorduğunuzda elimde telefon olsa bunun saygısızlık olduğu manasına gelir. Biz de yemeklerde bir ortaya geldiğimizde, son yemeğini bitiren kişi karşımızdaki saygıyı gösteriyoruz. Ortak vakti da faydalı olarak kullanabiliriz.””

“İLETİŞİM DEĞİŞTİ”
“Almanya’da genç ekiplerle çalıştım, yeni kuşağı yakından tanıma fırsatı buldum. Bizim devrimizde olduğu üzere toplumsal görüşmeye alışkın değiller. Geçmişle karşılaştırıldığında bağlantının değiştiğini söyleyebilirim”

“OFANSİF OLARAK GÜÇLÜYÜZ”
“Kağıt üzerinde en büyük talihi tanıyacak maç planına gereksinimimiz var. Oyuncuları da bu maç planına inandırmak gerekiyor. Şayet yalnızca Portekiz’e karşı savunursanız, kazanamazsınız, buna inanıyorum. Konum yaratabilecek oyuncularımız var. Ofansif olarak kuvvetliyüz, beraberinde savunmamız da güzel. Yürekle alana çıkabilecek bir kadroyuz. Çağlar’ı görüyorum örneğin, onu geçmek, gol atmak kolay değil. Kendimize güvenmemiz lazım. Onlar bizi yenmek zorunda.”

BALOTELLİ UYARDITürkiye itirafı! Yeni işini de birinci defa deklare ettiHaberi Görüntüle

“B VE C PLANIMIZ VAR”
“B planı ve C planımız var. Portekiz’e odaklandık. Portekiz’de başarısızlığa uğrarsak, martta oynayacağımız maç 2024’ün birinci maçı olacak. Bir yandan da bunları düşünüyoruz.”

KUNTZ’DAN ARDA GÜLER KELAMLARI
(Arda Güler) “17 yaşındaki bir çocuğa uzmanmış üzere “niçin ekipte değilsin?” üzere bir soru sorulmaması lazım. Takıma alınmamış. 90 dakika oynamamış bir oyuncuya ‘niçin takıma alınmadın?’ diye sorulmaması lazım. Ben de ekibe alırdım, mükemmel teknik yönetici diyeceklerdi. A Ulusal Kadro’dan bahsediyoruz. En üst seviyedeki rekabetten bahsediyoruz. Hazır olamayan bir çocuğa bu sorulmamalı. niye bunu ya da şunu almadın konuşulabilir. Fakat epey genç oyuncu için bu sorulmamalı.”