Stern Ödülü 2024: Metin ödülü: Holokost'tan sağ kurtulanlar ve broşür olayı

Bakec

New member
Stern Ödülü 2024
Metin ödülü: Holokost'tan sağ kurtulanlar ve broşür olayı

Sunucu Pınar Atalay, Kampnagel'de düzenlenen Stern Ödülü 2024 ödül töreninde “Stern” dergisinin genel yayın yönetmeni Gregor Peter Schmitz'in yanında konuşuyor. Fotoğraf

© Marcus Brandt/dpa


En önemli gazetecilik ödüllerinden biri verildi. Stern Ödülü, diğer şeylerin yanı sıra Holokost'tan sağ kurtulanlarla ilgili raporlar, bir polis skandalı ve broşür olayıyla ödüllendirildi.

Gazeteci Timofey Neshitov, Holokost'tan kurtulan Eva Umlauf hakkındaki raporuyla Stern Ödülü'ne layık görüldü. Çarşamba akşamı Hamburg'da en üst kategorideki “Egon Erwin Kisch Ödülü” olan en iyi rapor ödülünü aldı. “Mükemmel Tanık” adlı yazısı “Der Spiegel” dergisinde yayımlandı.Jüri, “Yılın Hikâyesi” kategorisinde “Süddeutsche Zeitung”dan Katja Auer, Sebastian Beck, Andreas Glas, Johann Osel ve Klaus Ott'tan oluşan ekibi onurlandırdı. Ağustos 2023'te ve Bavyera seçimleri öncesinde yaptıkları araştırmayla broşür olayını harekete geçirdiler. Bu, Özgür Seçmenler lideri Hubert Aiwanger'in okul günlerinde elinde bulunan Yahudi karşıtı ve insanlık dışı bir broşürle ilgilidir.


Aiwanger bu konuda büyük bir baskı altına girdi. Kendisi kendisine karşı hedefli bir kampanyadan bahsetti. Bavyera Başbakanı Markus Söder (CSU), o dönemde Aiwanger'in kabineden çıkarılmasına karşı karar vermişti.


“Yerel” kategorisinde Stern Ödülü, “Südwest Presse”nin yerel yazı işleri ofisi olan “Haller Tagblatt”tan gazeteci Thumilan Selvakumaran'a verildi. “Polis memurları kör uçuyor” raporunda, polisin bir seri suçlu kompleksindeki bir cinayeti gözden kaçırdığını ortaya çıkardı.


Jüri, Johanna-Maria Fritz'in “Zeit” gazetesinde Ukrayna'daki askerleri konu alan “Hendek Savaşı” başlıklı haberini “Yılın Fotoğraf Hikayesi” seçti. “Soruşturma” kategorisindeki Stern Ödülü, ZDF'nin “Süper Zenginlerin Gizli Dünyası – Milyar Dolarlık Oyun” başlıklı raporuyla gazeteciler Jochen Breyer ve Julia Friedrichs'e verildi.


Ödül “Stern” dergisi sponsorluğunda veriliyor ve bağımsız jüri üyeleri tarafından belirleniyor. Dergi, Gruner + Jahr yayınevine aitti ve şu anda RTL Deutschland'ın bir parçası.


Stern Ödülü ödülüne geleneksel olarak Nannen Ödülü denir. Almanya'nın en önemli gazetecilik ödüllerinden biridir. Ancak “Stern” öncüsü Henri Nannen'in Nazi geçmişine ilişkin devam eden araştırmalar nedeniyle bu ödül üçüncü kez Stern Ödülü'ne layık görüldü. Araştırma çalışmasının sonuçları henüz öngörülebilir değildir.


Stern Ödülü En İyi Röportaj (Egon Erwin Kisch Ödülü) Yılın Yerel Fotoğraf Hikayesi Yılın Hikayesi Araştırması


dpa

#Konular