Uzak bir yarın için bugün yazmak – Sanat Gazette

Zoe

New member
Çoğu yazar, sözlerinin bundan 100 yıl sonra da okunacağını umuyor. Valeria Luiselli için bu garantidir.

Fen-Edebiyat Fakültesi İngilizce Bölümünde misafir profesör olan Luiselli, Norveç'teki bir zaman kapsülü olan Future Library'ye yeni ve orijinal bir çalışma sunmak üzere seçildi. İskoç sanatçı Katie Paterson tarafından 2014 yılında başlatılan bu koleksiyon, 2114 yılına kadar okunmadan saklanacak olan seçkin yazarların el yazmalarından oluşan bir koleksiyona sahiptir.

Luiselli, “Gelecek için ilk kez bu kadar net bir şekilde yazmak zorunda kalıyorum ve yazarken gelecek hakkında net bir şekilde düşünmeye çalışıyorum” dedi. “Çok sıradan bir düzeyde bile, yazmayı deneyimleme biçimimi çok değiştiren bir bilinç, şu andaki geçicilik var.”

Gelecek Kütüphanesi'nin Kasım ayında Meksikalı yazarı seçtiğini duyurmasının ardından Luiselli ve Paterson ilk kez Şubat ayında bir araya geldi. Sanat'daki Barker Café'de öğle yemeği sırasında yapılan bir röportajda Paterson, Luiselli'nin Gelecek Kütüphanesi için mükemmel bir seçim olduğunu çünkü yazılarının temalarının kamusal sanat projesinin ruhuyla uyumlu olduğunu açıkladı.

Paterson, “Onu hayal gücü ve zamanla olan bağlantısı nedeniyle davet ettik” dedi. “Sınırları aşıyor ve insanların, yerlerin ve kültürlerin sınırlayıcılığını düşünüyor. Şu anda edebiyatın inanılmaz bir sesi.”

Luiselli, Booker adayı “Kayıp Çocuklar Arşivi” (2019), “Dişlerimin Hikayesi” (2013) ve “Bana Nasıl Bittiğini Söyle: 40 Soruda Bir Deneme” (2017) dahil olmak üzere beş kitabın yazarıdır. . Bu dönem İngilizce Bölümü'nde “Arşiv Kurguları” ve Romantik Diller ve Edebiyatlar Bölümü'nde “Latin Amerika Kültüründe Seyahat, Hareketlilik ve Yerinden Edilme Retoriği 1845-2019” derslerini vermektedir.

“Neredeyse her cümlede durup düşünmem gerekiyor. 'Yazdığım bir e-postadan bahsedersem, e-postanın ne olduğunu açıklamam gerekir mi?'”

Valeria Luiselli
Luiselli'nin halen yazmakta olduğu el yazması, 26 Mayıs'ta, Oslo'nun kuzeyinde Gelecek Kütüphanesi'ne emanet edilen bir ormanda yapılacak bir devir töreniyle resmi olarak Gelecek Kütüphanesi'ne teslim edilecek. Eserin adı törende açıklanacak ancak diğer tüm detaylar sır olarak kalacak. Diğer el yazmalarıyla birlikte, ormandan kağıt üzerine basılan bir antolojide yayınlanacağı 2114 yılına kadar Oslo'daki Deichman Bjørvika halk kütüphanesinde özel bir odada saklanacak. Luiselli'nin çalışması, diğerlerinin yanı sıra, katkıda bulunanlar Margaret Atwood, Ocean Vuong, David Mitchell ve Elif Shafak'ın arasına katılacak.

Gelecek için yazmak Luiselli'ye belli bir düzeyde özgürlük sağlıyor çünkü bugün tanıdığı çoğu insan 2114'te onun eserlerini okuyamayacak. Ancak anlaşılabilecek ya da anlaşılmayabilecek kültürel referanslar üzerine düşünüldüğünden süreç yine de karmaşık olmaya devam ediyor. 100 yıl içinde.

“Neredeyse her cümlede durup düşünmem gerekiyor. 'Yazdığım bir e-postadan bahsedersem, e-postanın ne olduğunu açıklamam gerekir mi?'” dedi Luiselli.

Luiselli ilk taslaklarının tamamını el yazısıyla yazmayı seviyor ve gizli taslağı hâlâ el yazısıyla yazılmış haliyle göndermeyi planlıyor. El yazısının tercih ettiği parçalı tarzda çalışmasına olanak sağladığını, bilgisayarların ise işi doğrusal olmaya zorladığını söyledi. Mekanların ve sahnelerin hissini yakalamasına yardımcı olmak için yazma sürecinde sıklıkla Polaroid resimlerini ve ses kayıtlarını kullanıyor.

Paterson'a göre Future Library yazarlarının ne üretebilecekleri konusunda neredeyse hiçbir kısıtlaması yok. Eser herhangi bir uzunlukta, herhangi bir dilde ve herhangi bir konuda olabilir. Ancak taslağın yalnızca sözcükler içermesi gerekir; resim içermemelidir. Ve elbette sır olarak kalmalı.

Luiselli'nin taslağını okuma şansına sahip olabileceğini bildiği tek kişi, edebi zaman kapsülü yayınlandığında 93 yaşında olacak olan 2 yaşındaki kızıdır. (“Belki o okuyacaktır ya da belki birisi ona okuyacaktır,” dedi Luiselli. “Bu fikir beni iki açıdan gerçekten etkiliyor. İçimi duygulandırıyor ama aynı zamanda beni bir iç motor gibi ileri itiyor ve bana bir yön duygusu ve sorumluluk duygusu veriyor.”) Aynı şekilde Paterson'ın 97 yaşındayken Gelecek Kütüphanesi'nin açıldığını görebilecek 6 yaşında bir oğlu var.

Luiselli için çalışmalarının gelecekte nasıl karşılanacağını hayal etmek zor.

“Anlaşmazlığa aldırmıyorum, anlaşma iyidir, reddedilmek iyidir. Ancak kayıtsızlık çok üzücü olur” dedi Luiselli. “Beni endişelendiren ve heyecanlandıran konular hakkında şu anda söyleyebileceklerimin gelecekte de geçerli olacağını umuyorum.”