VAR kayıtları bu biçimde belirtildi! Özgüç Türkalp: Kusurluyum, gereğini yaparım

Yasmin

New member
Spor Toto Harika Lig’in geçen hafta oynanan Sivasspor-Galatasaray maçında hakem Erkan Özdamar’ın kararları karşılaşmanın önüne geçmişti. Karşılaşmanın 50’nci dakikasında Sivasspor’da Ulvestad’ın kaydettiği gol, yaklaşık 4 dakika süren VAR incelemesinin akabinde ofsayt sebebi öne sürülerek iptal edilmişti. Sivasspor Kulübü’nün yanı sıra teknik yönetici İstek Çalımbay bu karara büyük reaksiyon gösterdi. Kulüpler, Türkiye Futbol Federasyonu’ndan bu maçın VAR kayıtlarının açıklanmasını talep etmişti.

SALI GÜNÜ VAR KAYITLARI AÇIKLANDI

Türkiye Futbol Federasyonu, 3 Ocak Salı günü bir prensip imza atarak Sivasspor-Galatasaray ve Gaziantep FK-Beşiktaş maçlarının VAR kayıtlarını açıklamıştı. TFF’nin açıklamasında, “Son periyotta meydana gelen hakem kusurlarıyla ilgili olarak, Türkiye Futbol Federasyonu ilgili konseyleri ile gerekli incelemeleri yapmıştır. Bu kapsamda Gaziantep FK A.Ş. – Beşiktaş A.Ş. ve Demir Küme Sivasspor – Galatasaray A.Ş. maçlarının VAR kayıtları incelenmiştir ve bahsi geçen maçlarda hakemlerin “önemli hakem hatası” yaptıkları tespit edilmiştir. Şeffaflık prensibimiz gereği kamuoyunda oluşan spekülasyonları da ortadan kaldırmak maksadıyla Türkiye Futbol Federasyonu İdare Kurulu’nun sonucuyla; kelam konusu maçlardaki tartışılan konumlara ilişkin VAR kayıtlarının yayınlanmasına karar verilmiştir.

goreve geldiğimiz birinci gün kelamını verdiğimiz şeffaflık prensibimiz gereği kamuoyunda en küçük soru işareti bırakmadan çalışmalarımızı sürdürürken, hakemlik kurumunun de ziyan görmemesi için azamî hassasiyeti göstereceğimiz konusunda kamuoyunu temin ederiz. Birtakım hakemler tarafınca yapılan kusurların tüm futbol topluluğuna mal edilmesine de müsaade verilmeyecektir. Bu iki maç ile ilgili yanılgılı bulunan hakemler hakkında Merkez Hakem Şurası gerekli yaptırımları uygulayacaktır. Kamuoyunun detaylarıne hürmetlerimizle sunarız” tabirleri kullanılmıştı.

MHK: UZUN MÜDDET MİSYON VERİLMEYECEK

Merkez Hakem Konseyi da ‘önemli hata’ yapan Erkan Özdamar ve Atilla Karaoğlan’a uzun müddet bakılırsav verilmeyeceğini duyurmuştu. Milliyet Gazetesi muharriri Tayfun Bayındır, VAR kayıtları kamuoyuna duyurulurken yaşanan süreci aktardı. İşte o yazı…

“Sonda söyleyeceğimi çabucak başta söyleyeyim… TFF VAR kayıtlarını açıklamakla büyük bir yanlışın içine girdi. Dünyanın hiç bir liginde kayıtların kamuoyu ile paylaşılması kelam konusu değil. Tek bir maç kaydını eğitim emelli açıklayan Hollanda haricindeki tüm ülkeler VAR kayıtlarını “Aile içi sır” olarak pahalandırıyor ve hakemlerini de korumuş oluyorlar… Ne yazık ki bizde artık tam zıddı bir durum kelam konusu…
Gerçi ülkemizde hakemlerin hiç de korunmaya gereksinimleri yok, idarelerin üstünde olduklarını, kimilerinin özerkliğini ilan ettiğini hepimiz biliyoruz, en çok da TFF yöneticileri biliyor lakin üç maymunu oynamaya devam ediyorlar… Ben bu satırları yazarken dün Galatasaray Lideri Dursun Özbek ile yönetici Erden Timur fazlacatan Riva’ya üst kurmuşlardı bile. Eski Galatasaray lider yardımcısı şimdinin TFF’deki tarafsız lider vekili Yusuf Günay’ın davetiyle gittikleri argümanı var. Talepleri hayli net; Antalyaspor-Fenerbahçe maçının VAR kayıtları açıklansın. Müsabakanın taraflarından rastgele bir talep gelmemişken Galatasaray’ın istekte bulunması hayli enteresan değil mi? Lakin emin olun misal durum Galatasaray’ın rastgele bir maçında yaşansın Fenerbahçe de “kayıtları açıklayın” diye yaygara koparacaktır… olağan olarak başka büyükler de… Zira, TFF’nin aldığı yanlış karar daha sonrası yol açıldı. Ortada iki emsal karar var. Artık kimseyi tutamazsınız. Şenlik asıl ligin bitimine yakın olacak..

PEKİ BU AKIL ALMAZ KARAR NASIL HAYATA GEÇİRİLDİ?

TFF İdare Heyeti üyelerinin en az 11’inin WhatsApp Kümesi üzerinden öğrendiği, onaylamadığı fakat “tek ses” olsun diye kerhen imza verdiği karar, TFF Lideri Mehmet Büyükekşi’nin odasında dört-beş idare şurası üyesi, MHK Lideri Sabri Çelik, Murat Ilgaz ve lider danışmanlarından oluşan bir küme tarafınca alınır. Danışmanlar “Bunu yaparsanız, TFF geri dönülmez bir yola girer” mealinde itirazda bulunsalar da, Yusuf Günay’ın ağır baskısını kıramazlar. Sonuncu karar odada olmayan üyelere WhatsApp Kümesi üzerinden “Sivas-Galatasaray maçında hakem fahiş yanılgı yapmış. Karar aldık VAR kayıtlarını açıklayacağız. Onayınızı rica ederiz” diye bildirilir. Bu bilgilendirme üzerine üyeler, “Kamuoyuna açıklayacağınız metni diğerlerinden öğrenmeyelim. Açıklama olmadan bize de yollayın ki neyin altına imza attığımızı bilelim” isteğinde bulunurlar. İki sefer değişen açıklama metni küme üzerinden üyelerle paylaşılır. Paylaşım daha sonrası bir üye “maç yenidenlanacak mı” diye de sorar… Akabinde da evvel TFF idaresinin daha sonra da MHK’nın kararları açıklanır… Ve Türk Futbolu’nda yeni bir kaos devri başlar…

ÇELİK: ÜÇ FAHİŞ HATA

Aslında aklıselim bir yaklaşımla VAR kayıtları açıklanmadan bu sorunu çözmek son derece kolaydı. Tecrübesizlik ve olağan olarak federasyon yöneticisi olmalarına rağmen birtakım üyelerin kadro formalarını üzerlerinden çıkarmamaları bu makûs sonucun ve onun doğuracağı mümkün berbat sonuçların ana sebebidir. Üzülerek söylemeliyim ki bu federasyon idaresinde de “Bizim takım” diyerek konuşmaya başlayan ve önceliğini daima evvelden yöneticisi olduğu ekip için kullanan, TFF’nin çıkarlarını değil de, taraftarı olduğu kulübün çıkarlarını önde tutan “seçilmiş” yöneticiler var. En kıymetli koltuklar da onların kontrolünde…
her neyse hayli uzatmayayım, malumun ilanını bir yana bırakıp Erden Timur ve Ali Koç’un art geriye açıklamalar yaptığı güne döneyim. MHK’yi bir çok zora sokan açıklamaların akabinde saat 17.00 civarı Sabri Çelik hocayı aradım. Çok uzun yıllardır tanışırız. Hem severim birebir vakitte hürmet duyarım. Telefonu açar açmaz, “Hocam merhaba” deyip sordum; “Tüm ülke karşılık bekliyor, bir açıklama yapacak mısınız…” ”Bekle 15-20 dakikaya kadar açıklama yapacağız metin hazırlanıyor” karşılığını verdi. İçerik ile ilgili bilgi isteyince de “Üzgünüm Tayfun üç fahiş yanılgı var. Nitekim büyük kusur bunlar. Açıklamada hepsi var. Birazdan görürsün” dedi. Ben de çabucak gazetedeki arkadaşlarımı uyardım, kıymetli açıklama geleceğini sayfada değişiklik yapacağımızı söylemiş oldum. İnternet sitemiz SKORER için de misal ihtarda bulundum… Ve daha sonra hiç bir açıklama olmadı. Ta ki 5 gün daha sonra TFF’nin malum açıklamasına kadar. Ki o açıklamada üçüncü fahiş kusur yoktu. Sahi Sabri hocam üçüncü fahiş yanılgı hangisiydi? TFF Liderine o üçüncü yanılgıyı da söylemiş olduniz mi? Bu maçın VAR kayıtları da açıklanmalıdır dediniz mi? Ben bu soruların cevaplarını biliyorum, diğer bilenler de var, umarım yakın vakitte açıklanır. Bu ortada o 5 günde neler oldu sanki? Lider Büyükekşi’nin Umre’de olduğu bu vakitte kendini lider üzere goren birileri “Ben lider olsam çabucak VAR kayıtlarını açıklarım” deyip, Sabri hocadan hazırlık yapmasını istemiş olabilir mi? Sıkıntı soru, olmaz canım esasen…

TÜRKALP: KUSUR YAPTIM

Gelelim Özgüç Türkalp tarafına… Çok severim. Ankara’da elimizde büyüdü desem palavra olmaz. Sağlam bir aile terbiyesiyle yetişmiş dürüst bir insandır. Hakemliği ne yazık ki fazlaca tartışıldı. Anelka’nın eli, yafta üzere mesleğine yapıştı kaldı. Artık de bu son pozisyon… Maçtan daha sonra aradım, telefonu kapalıydı. Sonraki gün olağan bir rapor gönderdiğini ve raporunda da yanlış karar verdim diye yazdığını TFF kaynaklarımdan öğrendim. O günün ortalarında MHK kendisinden ayrıntılı bir ek rapor daha istemiş. Özgüç de ofsayt ile ilgili olarak yanılgı yaptığını, durumu çözmekte zorlandığını, yardımcı hakemlere verilen eğitimler kendilerine verilmediği için durumda zahmet yaşadığını, lakin yaptığı yanılgının kabul edilemez olduğunu belirtmiş ve gereğini yapacağını da vurgulamış (Ki dün sabah istifa mektubunu TFF’ye yolladı)…

İşin özeti şu: Özgüç Türkalp’i savunduğum falan yok. Ortada fahiş bir yanılgı var ve kendisi de bunu kabul ediyor… Pekala MHK ne yapıyor! bakılırsavlendirdiği onca hakemin ofsaytı bilmediği ortaya çıkan MHK, şu an istifa etmesi gerekirken, Türkalp’in “Hata yaptım, gereğini yaparım” dediği raporunu VAR kararları açıklansın denen toplantıya getirmiyor. halbuki, lider Büyükekşi ve Sabri Çelik “Biz yetkimiz dahilinde kayıtları inceledik, yanılgı yapılmış. Hakem de yanılgısını kabul etti. Artık nazaranv vermeyeceğiz” dese, iş bu noktaya gelmez VAR kayıtları da açıklanmazdı… ”Önce kulübüm” deyip TFF yöneticiliği yapanlar buna müsaade verir miydi, orası bilinmez. Futbolumuza geçmiş olsun…”