Viet Thanh Nguyen Norton Derslerini Verecek – Sanat Gazette

Zoe

New member
Viet Thanh Nguyen ilk romanı “The Sympathizer” için turneye çıktığında kendini 800 kişilik bir seyirci önünde çocukluğunu anlatırken buldu.

1975 yılında ailesi Vietnam'dan kaçtığında 4 yaşında olan Pulitzer Ödülü sahibi, “Annemle babamdan, San Jose, Kaliforniya'da işlettikleri bakkaldan ve karşılaştıkları zorluklardan bahsediyordum” diye hatırladı. “Sesim bozuldu ve birdenbire duyguya kapıldım. Devam edemedim. Arkamda bıraktığımı sandığım bir yere gitmeye çalışmayı korkutucu buluyorum.”

Bu yılki Norton Derslerini verecek olan Nguyen, anı yazmanın zor olacağını biliyordu. Ayrıca korkularıyla yüzleşmek istediğini de biliyordu. Yakında çıkacak olan “İki Yüzlü Bir Adam”, Nguyen'in kişisel öyküsünü mültecilik, sömürgeleştirme, Vietnam ve Amerika tarihi gibi daha geniş fikirlerle örüyor ve onun konuşmalarından birinin konusu olacak.

Doktora derecesine sahip Nguyen, “Sadece anneme adil davranmakla kalmayıp aynı zamanda onu, kendimi ve ailemi bizim gibi birçok insanı yetiştiren bu daha geniş tarihsel bağlama yerleştirecek bir anı yazmak istedim” dedi. Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesi'nden ve Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde İngiliz ve Amerikan çalışmaları ve etnik köken profesörüdür.

Nguyen, 2016'da Pulitzer Ödülü'nü kazanan “The Sympathizer”ın yanı sıra, devamı olan “The Comtained”ın, Vietnam Savaşı'nı konu alan “Nothing Ever Dies” adlı kurgusal olmayan kitapların ve “Irk ve Direniş: Edebiyat ve Politika”nın da yazarıdır. Asya Amerika'da” ve “Mülteciler” başlıklı bir kısa öykü koleksiyonu. 2008-2009 yılları arasında Sanat Radcliffe İleri Araştırma Enstitüsü'nde Suzanne Young Murray bursiyeriydi.

“Komite, Viet Thanh Nguyen'i ilham verici bir şekilde seçerken, yalnızca büyük şairler ve kurgu yazarları değil, aynı zamanda önemli entelektüeller ve eleştirmenler olan Norton profesörlerinin geleneğine de özen gösterdi: Toni Morrison, Orhan Pamuk, Nadine Gordimer, Jorge Luis Borges , TS Eliot ve diğerleri,” dedi sanat ve beşeri bilimler dekanı Robin Kelsey. “Aynı zamanda bu geleneğin önemli kör noktalara sahip olduğunun da farkındaydık. Profesör Nguyen'in çalışması, Asyalı Amerikalılar ve mülteci deneyimlerine dair parlak çağrışımlarıyla, 'dışlama ve dahil etme kavşağı' olarak adlandırdığı duruma güçlü bir şekilde değiniyor.”

Buna benzer daha fazla

• Sanat ve Kültür

Viet Thanh Nguyen sesini nasıl buldu?

15 Şubat 2018

6 dakikalık okuma

2024 sonbaharı ve bahar aylarında gerçekleşecek altı derslik serinin başlığı “Kurtarmak ve Yok Etmek: Bir Öteki Olarak Yazmak Üzerine”. Nguyen bu temayı seçtiğini çünkü mülteci olarak büyürken hikayelerin onun için güçlü bir cankurtaran halatı olduğunu açıkladı. Ancak büyüdükçe hikayeler, hem Amerika'da hem de Vietnam'da kendisini bir “öteki” gibi hissettirmek gibi yıkıcı bir amaca hizmet etmeye başladı.

“Bu derslerin temelinde hem hikaye anlatımıyla hem de onun gücüyle, aynı zamanda 'ötekilikle', kendi ötekiliğimle, başkalarının ötekiliğiyle olan ilişkimdeki kendi yerimle ilgili yaygın meşguliyetim var.”

Nguyen, kendi kimliğinin ikiliğine ve aynı niteliğin “öteki” olarak kabul edilebilecek diğer yazarlar tarafından edebiyatta nasıl ortaya çıktığına odaklanarak diziye 19 Eylül'de başlayacak. Yazmayı “misyonu” olarak nitelendiren Nguyen, yazma dürtüsünün başlangıçta mülteciler ve Asyalı Amerikalılarla ilgili hikayelerde gözlemlediği boşlukları doldurma ve yanlış beyanları düzeltme isteğinden kaynaklandığını söyledi.

17 Ekim'deki ikinci ders, Nguyen'in taslak olarak değil, “içgüdüsel olarak” yazdığını ve bir anının diğerine özgürce akmasını sağlayan anı kitabının yayımlanmasıyla aynı zamana denk geliyor.

Aralık ve Şubat aylarındaki derslerde Nguyen, Amerika'nın Asya karşıtı şiddet tarihine ve sınır geçişleriyle ilgili tarih ve literatüre odaklanacak. Mart ve Nisan aylarındaki derslerde “azınlık” yazarı olma fikri ve toplumda “öteki” olmanın hazzı araştırılacak.

Nguyen, “Ötekilik çoğu zaman çok bireysel bir deneyimdir, ancak aynı sıklıkla uzun ihlal ve fetih geçmişlerinden gelen kolektif bir deneyimdir” dedi. “'Öteki' olmak, çok olumsuz bir deneyim olarak yanlış yorumlanabilir ve insanların sahip olduğu dürtülerden biri, bir şekilde dahil edilmeyi umutsuzca arzu etmektir. Peki mutluluğun başkalıkta da bulunabilme olasılıkları nelerdir? Bu, üzerinde düşündüğüm bir soru.”

Norton Dersleri ücretsiz ve halka açıktır. İki yılda bir ev sahipliği yapıyorlar Mahindra Beşeri Bilimler Merkezi ve kendi uzmanlık alanlarının yanı sıra geniş yayılma ve bilgece ifade etme yeteneklerine sahip olan olağanüstü yeteneklere sahip bireyleri takdir edin.