Yazar, Pulitzer ödüllü ‘Netanyahus’ romanının ardındaki hikayeyi paylaşıyor – Sanat Gazetesi

Zoe

New member
Romancı Joshua Cohen, geçenlerde buzlu bir gecede Sanat Hillel’in Rosovsky Hall’ına geldi, ayaklarını yere vurarak ve geniş, tüylü yakalı siyah paltosunun üstündeki karı silkeledi. Bunu, edebiyat eleştirisi pratiği profesörü olan New Yorker personel yazarı ve kitap eleştirmeni James Wood takip etti.

Benzion Netanyahu’nun 1960 yılında kurgulanan Corbin Koleji’ne feci bir şekilde gelişini anlatırken tam da Cohen’in anlattığı türden bir geceydi. Ford’larından ve 2022 Pulitzer Ödülü sahibi hikayesine dökülüyorlar.

Muazzam bir bira sürahisi su bulunan küçük bir masada oturan her iki konuşmacı da, Hillel’in kamu ve mezun programları kıdemli yöneticisi Haham Dani Passow onları ve ödüllerini 60 kişilik yüz yüze dinleyici kitlesine ve sanal bir edebiyat salonuna takdim ederken alçakgönüllülükle tepeden baktılar. 600 kişiden hepsi, ikisinin Cohen’in “Netanyahus: Çok Ünlü Bir Ailenin Tarihinde Küçük ve Nihayetinde Önemsiz Bir Bölümün Hikayesi”ni tartıştığını dinlemek için toplandı.

Bazı insanlar COVID-19 karantinası sırasında ekşi maya tariflerini yinelerken, o bu kitabı yumrukluyordu. “Her şey çok iç karartıcıydı, bu yüzden tamamen anlamsız olduğunu düşündüğüm bir kitap yazdım” dedi.

Cohen’e, dünya gerçekten sona eriyorsa, muhtemelen bu proje üzerinde çalışmak için “dışarı çıkacağı” fikri sapkın geldi. Wood’a, taslağı New York Review Books tarafından kabul edilmeden önce 24 yayıncının reddettiğini söyledi.

Yazma sürecine gelince, Cohen sık sık bir zamanlar erken Amerikan sitcom patlamasının bir parçası olan bir adamla yaptığı bir sohbeti düşündüğünü söyledi ve endüstrinin devlerinin çoğunlukla eski hazır giyim işçileri olduğunu belirtti. Adam Cohen’e, moda ya da şov yapmak için, “Tıpkı giysi dikmek gibi. Her şey kesmekle ilgili.

Cohen, kendi çalışmasıyla şunu iddia etti: “Yazıyorum, yazıyorum, yazıyorum ve yazıyorum ve kesene kadar her şey kötü. Doğru yerde kesersem aniden iyi ya da iyi olduğunu fark ettim.

Wood, “Bize romanın tohumunun nasıl ortaya çıktığını anlat,” diye sordu.

Cohen, “Size ilk kez dürüst versiyonu anlatacağım,” diye alay etti.

Artık geç kalmış edebiyat eleştirmeni olan hasta Harold Bloom’un onu son bir anı yazmaya yardım etmesi için New Haven, Conn.’ye nasıl davet ettiğini açıklamaya devam etti. Onlar konuşurken Bloom’un oturma odasında sessize alınan televizyonda İsrail başbakanı Benjamin Netanyahu’nun görüntüleri yayınlandı. Geçerken Bloom, 10 yaşında genç bir “Bibi” ve babasıyla tanıştığından bahsetti.

Tam o sırada Bloom’un karısı Jeanne Gould odaya girdi ve “Hikaye böyle gelişmedi Harold. Böyle gerçekteşti …”

Netanyahu’nun (Benjamin’in babası) karısını ve üç oğlunu Yale’e kaçırdığı (Cohen’in anlatımına göre bu, Corbin, Cornell’den sonra modellenmiştir) bir fakülte pozisyonu için görüşme yapmak üzere.

Woods olay örgüsünü özetledi. “Vergi tarihçisi olan anlatıcı Ruben Blum, özel Corbin Koleji’ndeki ilk Yahudi akademisyendir ve bölüm başkanı tarafından yeni bir fakülte pozisyonu için yapılan iş görüşmesine ev sahipliği yapmakla görevlendirilmiştir. İş için başvuran kişi, bir konferans vermek, röportaj yapmak ve güzel bir akşam yemeği yemek için geliyor. Müstakbel başbakanın babası ve Orta Çağ İberya siyaseti ve dini alimi Ben-Zion.”

Blum, WASP meslektaşları tarafından simgeleştirildi ve İsrail devletini kurmak için karada savaşmak yerine ABD’de kenara atıldığı için “mülteci suçu” ile mücadele eden gerçek bir bağnaz olan Netanyahu, Amerikalıyı bir kukla olarak görüyor. İki Yahudi yine de korkunç bir şekilde çatışıyor, bir yazar olarak Cohen’in kredisine göre, bir şekilde sırayla tiksindirici, trajik ve komik bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Cohen, kitabın “Fikirlerimiz için nasıl acı çekeceğiz? Anlaşmazlıklarla nasıl başa çıkacağız?” Netanyahu’nun “uğruna öleceği üç veya dört fikri var”, ancak Blum’un – en azından inancı sarsıcı sona kadar – çiğ köfte yerken bu sorunları gerçekliklerinden uzaklaştırarak tartışma lüksü var.

Sohbet, pandemi sırasında sanal olarak başlayan ve devam etmekte olan Hillel Konuşmacı Serisinin bir parçasıydı. Akşam, Passow’un devam etmeyi planladığı bir düzenleme olan hibrit formattaki ilk dersi temsil ediyordu.